İşgalci siyonist rejimin Gazze'de 7 Ekim'den bu yana yaptığı soykırım 154'üncü gününde de devam ediyor. İşgalden bu yana şehit sayısı 30 bini geçerken, yaralı sayısı ise 70 bini aşmış durumda.

Siyonist rejimin Gazze'de yaptığı soykırıma tepki göstermek amacıyla Türkiye'nin birçok ilinde hekim ve sağlık çalışanlarının her hafta cumartesi günü düzenlediği "Sessiz Yürüyüş" eylemi, 17'nci haftasında da devam ediyor.

Malatya'da hekimler ve sağlık çalışanları tarafından, "Terör, Soykırım ve İşgale Karşı Hekimlerden Sessiz Yürüyüş!" sloganıyla her hafta düzenlenen yürüyüş, yağmura rağmen yapıldı.

Eski İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünden başlayan yürüyüş, Kernek Karagözlüler Camii önünde Tıp Fakültesi 1'inci Sınıf Öğrencisi Muhsin Eren Hedekoğlu'nun okuduğu basın açıklamasıyla son buldu.

"Dünyanın gündeminden düşürülmeye çalışılan katliamları tekrar gözler önüne sermemiz gerekiyor"

İşgalcilere karşı siyaseti harekete geçirmek için  grup, TBMM'ye yürüdü İşgalcilere karşı siyaseti harekete geçirmek için grup, TBMM'ye yürüdü

Yürüyüşün ardından cami bahçesinde yapılan basın açıklamasını okuyan Tıp Fakültesi 1'inci Sınıf Öğrencisi Muhsin Eren Hedekoğlu, "işgalci israil’in, Filistin’de on yıllardır devam ettiği sistematik işgal ve zulüm, 7 Ekim’den bu yana daha da şiddetlenerek tam 154 gündür, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlarda, bütün dünyanın gözü önünde devam ediyor. Dünyanın gündeminden düşürülmeye çalışılan katliamların dehşetini bizim tekrar tekrar gözler önüne sermemiz gerekiyor" dedi.

"Gazze’nin güneyine sıkışmış bir buçuk milyon insan hayatta kalma mücadelesi veriyor!"

Gazze’nin kuzeyinde 400 bin civarında Gazzeli kardeşlerimizin topraklarını terk etmeyi reddedip işgalci terörist rejimin bombardımanı altında açlık, susuzluk ve soğukla mücadele etmek zorunda kaldıklarına dikkat çeken Hedekoğlu, "Han Yunus bölgesinde işgalci teröristler özellikle hastane çevrelerinde keskin nişancılar ile sivilleri öldürüyor. Gazze’nin güneyine sıkışmış 1 buçuk milyon insan hayatta kalma mücadelesi veriyor. Güneyin son noktası Mısır sınırında, Refah kentinde 1 milyon 200 bin insan bir mahalleye sıkışmış durumda ve İsrail bu bölgeyi bombalamaya, sınır bölgesine sığınan sivilleri öldürmeye devam ediyor. Gazze’ye giren su vanaları kapatıldı. Tarlalar bombalanıyor" diye belirtti.

"Mısır, Gazze sınırına beton barikatlar kurup jiletli teller ile sınırı güçlendiriyor "

Gazze’ye açılan tek kapı olan Refah Kapısı'nın abluka altında olduğuna vurgu yapan Hedekoğlu, "Bütün bu saldırılarla birlikte Gazze’ye insani yardımın girmesine de izin verilmiyor. Filistin’in her gün binlerce tır yardıma ihtiyacı varken günde 3-5 tırın girmesine izin veriliyor. Mısır, Gazze sınırına beton barikatlar kurup jiletli teller ile sınırı güçlendiriyor" diye kaydetti.

"Boykot; direniştir, mücadeledir, aktif bir eylemdir"

Siyonist rejim işbirlikçisi devletlerin ve şirketlerin soykırıma olan açıktan desteğinin devam ettiğini anımsatan Hedekoğlu, şöyle devam etti:

Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor. Gönlü ve duası Filistin’in yanında olan vicdan sahiplerinin ise en büyük silahlarından biri: Boykot. Hayatımızın her alanında ve mesleklerimizde ‘boykot’ çağrımızı tekrarlıyoruz. Boykot; direniştir, mücadeledir, aktif bir eylemdir, istikrar sağlanırsa düşmanı yenecek güçtedir. Tüm meslektaşlarımıza zulme destek olan ilaç firmalarını boykota devam etmeyi hatırlatıyor, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de aynı hassasiyeti hastane eczanelerinde göstermesini bekliyoruz. Halkımızdan da biz doktorlara ve eczacılara ilaç boykotunu hatırlatmasını bekliyoruz."

"Terör devletiyle olan ticaret hacminin artarak devam etmesi bizleri rahatsız etmektedir"

Yetkililere seslenen Hedekoğlu, "Filistinli kardeşlerimizin yararına olacak bütün adımları destekliyoruz ve sonuna kadar arkasında olduğumuzu bildiriyoruz. Bu konuda sağlık çalışanları olarak gereken bütün desteği vermeye hazırız. Bununla birlikte bu süreçte terör devletiyle olan ticaret hacminin artarak devam ettiğine dair haberler ile yöneticilerin masalarında ve alışveriş listelerinde boykot markalarının olması bizleri düşündürmekte ve rahatsız etmektedir. Biz siviller olarak zulme açıktan destek veren firmalara ve buna göz yumanlara karşı boykota devam etmekte kararlı olduğumuzu tekrar ve tekrar ilan ediyoruz" dedi.

"Bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye davet ediyoruz"

Hedekoğlu son olarak, "İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz! Kanıksamayacağız! Normalleştirmeyeceğiz! Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!" şeklinde konuştu. (İLKHA)

Kaynak: ilkha