Tuşba Belediye Başkan adayı Faruk Tasan’ın seçim lokalinde düzenlenen iftar programında Tuşbalılarla bir araya gelen HÜDA PAR Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Mehdi Oğuz, liyakatli kadrolarla Van’ın hizmetine talip olduklarını belirtti.mehdi oğuz tuşba iftar (3)

Tasan ailesi ve Tuşbalı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği iftar programına, HÜDA PAR Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Mehdi Oğuz, Tuşba Belediye Başkan adayı Faruk Tasan, İpekyolu Belediye Başkan adayı Bedri Bor, İlçe teşkilatı ve üyeler katıldı.mehdi oğuz tuşba iftar (4)

İftardan sonra yaptığı konuşmada Gazze’deki soykırıma dikkat çeken Mehdi Oğuz, “Bu mübarek ay hürmetine yüce rabbimiz Gazze’deki kardeşlerimize büyük bir Nusret nasip etsin ve bu zalimlerin zulmünden kendilerini en kısa zamanda kurtarsın. Bizler de Ramazan boyunca bütün ibadetlerimizde Gazzeli kardeşlerimizi unutmayalım ve onları her daim dualarımıza katalım inşallah.” dedi.mehdi oğuz tuşba iftar (6)

“MANEVİ KALKINMA OLMADAN MADDİ KALKINMA ASLA DÜŞÜNÜLEMEZ”

Şehirlerin maddi olarak kalkınabilmesi için manevi kalkınmanın gerçekleştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Oğuz, “Önümüzde bir seçim söz konusu. Biz de HÜDA PAR olarak Van’ımızın bütün ilçeleri ve büyükşehir olmak üzere seçimlere iştirak ediyoruz. Bizler bu seçim boyunca halkımızla iç içeyiz. Onlara gidiyoruz, meramımızı anlatıyoruz ve onların destek ile dualarını talep ediyoruz. HÜDA PAR kendisine İslam’ı referans alan bir partidir. Biz şuna inanıyoruz, İslam sadece bizim camilerimizde veya Allah ile olan ibadetlerimizde geçerli olan bir nizam değildir. Allah, bu nizamı peygamber efendimizle göndermiş ki insanlar hayatlarının her alanında bu nizama tabi olsunlar, bu nizama uysunlar ve bunları kendi hayatlarında pratize etsinler. Nasıl ki İslam bizim ibadetlerimizde hakimse camilerimizde hakimse aynı şekilde sokaklarımızda, gençlerimizin ahlakında ve çarşı pazarımızda da hakim olsun.  Yönetimlerimizde de İslam hakim olsun. İslam’ın adaleti her taraftan kuşatsın. Belki o zaman dünyamız güzelleşecek ve ahireti de kazanabileceğimiz bir medeniyeti hep birlikte inşa etmiş oluruz. Manevi kalkınmanın olmadığı bir toplumda maddi kalkınmanın da mümkün olması asla düşünülemez. Biz memleketimizde huzur istiyorsak, şehirlerimizin güzel olmasını istiyorsak, insanların huzurlu bir şekilde yaşamasını istiyorsak, gençlerimizin daha donanımlı daha inançlı bir şekilde yetişmesini istiyorsak şunu bileceğiz ki her şeyden önce bizim manevi değerlerimize sahip çıkmamız lazım, manevi kalkınmayı sağlamamız lazım.” ifadelerini kullandı.mehdi oğuz tuşba iftar (5)

“HÜDA PAR OLARAK VAN’IMIZIN HİZMETİNE TALİBİZ”

Ehliyet ve liyakat sahibi kadrolarla kentin yönetimine talip olduklarını belirten Oğuz, sözlerini şöyel sonlandırdı:

Yapıcıoğlu: İlker kardeşimiz en çok arzuladığı secde anında gülerek Rabbine kavuştu! Yapıcıoğlu: İlker kardeşimiz en çok arzuladığı secde anında gülerek Rabbine kavuştu!

“Van’ımız gerçekten çok kıymetli, çok güzel bir şehir. O kadar potansiyelimiz büyük ama maalesef biz bu potansiyeli ne maddi ne de manevi anlamda çok kullanamıyoruz. Şehrimiz, doğa güzellikleriyle, tarihiyle, insanıyla, kültürüyle çok kıymetli bir şehir. 9 bin yıllık bir tarihimiz var ama maalesef şehirleşme konusunda, hizmet noktasında Van bu statüde değil, çok gerilerde kaldı. Bunun tabi çok çeşitli nedenleri var ama bize göre en büyük temel nedeni bu bahsettiğim İslam ahlakının, adaletinin, emanetinin, ehliyet ve liyakatinin, istişare kültürünün yönetim anlayışımızda da tam olarak bugüne kadar yer edinmemiş olmasındandır. Biz şuna inanıyoruz, sadece tek başına belediye başkanlarının değişmesi Van’ımızın bu bahsettiğimiz sıkıntılarını, sorunlarını gidermeye yetmeyecektir. Her şeyde önce yönetim anlayışında bir zihniyet değişimi olması lazım. Bu zihniyet değişiminin de adalete, emanete, ehliyete, liyakate ve istişareye dayanması lazım. Eğer bu şiarları memleketimize hakim kılarsak o zaman gerçek bir değişimden söz edebiliriz. Yoksa sadece her dönem belediye başkanlarımızı değiştirmekle bu sorunların çözülmediğini görüyoruz.mehdi oğuz tuşba iftar (2)

İşin başına ehil ve liyakat sahibi insanları getirerek gerçek anlamda dürüst bir yönetim anlayışıyla, gerçek bir belediyecilik anlayışıyla sahip olduğumuz değerli kadrolarımızla HÜDA PAR olarak Van’ımızın hizmetine talibiz. Bugüne kadar hizmet edenlere teşekkür ediyoruz ama diyoruz ki Van eğer bugün hak ettiği konumda değilse demek ki bir yerlerde eksiklik var. Biz de diyoruz ki bu sefer HÜDA PAR’ımıza destek verelim, üçüncü bir yol açılsın. Mevcut partilerde üçüncü bir yol açıldıktan sonra kendilerine bir çeki düzen verirler inşallah. Memleketimizin bu iyi yönetilmemesi, bu sahipsizliği de biter, HÜDA PAR’la hak ettiği hizmeti elde eder.”

Kaynak: Vanolay - Suat Tink