Sektör kaynaklarından öğrenilen bilgiye göre, akaryakıt fiyatlarına indirim gelmesi bekleniyordu. Araç sürücülerini sevindirecek haber geldi ve ilk indirim motorine yapıldı. İşte Van’da güncel akaryakıt fiyatları…

2022 Yılı Kültür harcamaları Açıklandı 2022 Yılı Kültür harcamaları Açıklandı

Akaryakıtta tabela yeni haftaya indirimle başladı. Brent petrol fiyatlarının 8 dolar gerilemesinin ardından ilk indirim motorine geldi. Ekim ayında motorinin litresinde de 2 lira 92 kuruş indirim yapıldıktan sonra 17 Ekim günü yeniden 2 lira 25 kuruş zam yapılmıştı. 31 Ekim 2023 tarihinde ise 1,57 TL indirim yapılan motorine bugünden itibaren geçerli olmak üzere 1,64 TL indirim geldi.

VAN'DA GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Van'da benzinin litre fiyatı 35,85, motorinin 39,37, LPG'nin ise 18,65 TL'den işlem görüyordu. Bugün bu fiyatların aşağı yönlü güncellenmesi bekleniyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım şirketlerinin belirlediği fiyatlar, ürün cinsine rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük çaplı değişiklik gösterebiliyor.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi