Furkan Ersöz – Vanolay
Sigortalı olan babanın hayatını kaybetmesi durumunda geride kalan akrabalarına koşullar sağlandığı sürece SGK tarafından yapılan ödemeye ölüm aylığı deniyor. Vatandaşlar, ölen babanın maaşını çalışan kızı ya da diğer çocukları alabilir mi sorusunun yanıtını araştırıyor.

Baba veya annenin ölümüyle birlikte yetim kalan çocuklara eğer maaş alacak başka çocuk veya kendisi haricinde emekli maaşı alacak kimse olmaması durumunda %50 oranında ölüm aylığı bağlanır. Ölen babanın kızı dul maaşı alan tek kişi değilse ve kardeş, anne gibi maaşa bağlanan bir başka aile üyesi varsa alacağı miktar yüzde 25’tir. Peki, Ölen-babanın maaşını çalışan kızın alabilmesi için gerekli şartlar nelerdir? İşte detaylar…

Babanın hayatını kaybetmesi halinde ölüm aylığı bağlanacak kişiler arasında bekar ya da dul kız çocukları da yer alıyor. Ancak bu maaşı almanın bazı şartları var. 

Bazı istisna durumlarda çalışan kız çocukları da yararlanabiliyor.

Bakan Fidan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu Bakan Fidan, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu'nun ardından açıklamalarda bulundu

İşte o şartlar: 

25 yaşını henüz tamamlamamış ve üniversite öğrencisi olan çocuklar sigortalı bir şekilde çalıştıkları halde babalarının maaşını alabiliyor. Yetim maaşı alan kız çocuklarında ise öğrenim şartı aranmıyor. Bu kız çocukları emekli sandığı kapsamında çalışmadıkları ya da evlenmedikleri süreç boyunca maaş almayı sürdürürler. SSK ya da Bağ-kur kapsamında bu kız çocuklarına prim ödense bile maaşları kesilmiyor.