ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) şifresini ilk kez almak veya unuttuğunuzda nasıl yeniden alınacağı merak ediliyor. Peki, ÖSYM AİS şifresi alma, değiştirme ve yenileme işlemleri nasıl yapılıyor? İşte detaylar...

ÖSYM Aday Şifresi Nasıl Edinilir?

ÖSYM sistemine daha önce kaydolmamış adaylar, AİS aday şifrelerini Başvuru Merkezleri aracılığıyla temin edebilirler. Alternatif olarak, adaylar e-Devlet şifreleriyle de sisteme giriş yapabilirler. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'ni (https://ais.osym.gov.tr) ziyaret eden adaylar, "e-Devlet İle Kayıt Ol" butonuna tıklayarak ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olabilirler. e-Devlet şifresiyle ÖSYM AİS'e kaydolan adaylar, bir başvuru merkezine gitmeye gerek kalmadan ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden sunulan tüm işlemleri gerçekleştirebilirler.

ÖSYM Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

Kişisel şifresini kaybeden veya unutan adaylar, ÖSYM'nin resmi internet sitesi olan https://ais.osym.gov.tr adresinden ücretsiz olarak şifrelerini yeniden edinebilirler. "Şifremi Unuttum" bölümüne girerek, burada kendilerine yöneltilen soruları doğru cevaplandırmaları gerekmektedir. Eğer bu sorulara doğru cevap verilmediği durumda, internet erişim şifresi bu yöntemle yeniden alınamaz.

Böyle bir durumda, yeni bir şifre almak için adaylar ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerine veya ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş Başvuru Merkezlerine nüfus cüzdanı veya pasaportlarıyla birlikte şahsen başvurarak, ücret karşılığında yeni şifrelerini temin edebilirler.

ÖSYM AİS şifresini unutan adayların şifrelerini yenilemeleri veya sıfırlamaları gerekebilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

-ÖSYM'nin aday işlemleri sayfasına giriş yapın.

Van’da köy okullarına kırtasiye yardımı Van’da köy okullarına kırtasiye yardımı

-Ekranda açılan sayfada istenilen T.C. kimlik numarasını ve ekranda gördüğünüz güvenlik numarasınız eksiksiz olarak girin.

-Bir sonraki adım ise güvenlik sorusu aşamasında şifrenizi oluştururken verdiğiniz cevabı girmeniz gerekiyor.

-Bu cevabı doğru ve eksiksiz olarak girmeniz gerekiyor. Sonrasında ise sizden istenilen tüm bilgileri eksiksiz olarak girdiğinizde şifreniz yenilenecektir.

-Eğer, ÖSYM AİS güvenlik sorusunu unuttuysanız şifrenizi yenileyebilmek için şifrenizi ilk aldığınız merkeze başvurarak yeni şifre talebinde bulunmanız gerekiyor.

ÖSYM AİS GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!