Pakistan'da perşembe gününden beri süren genel seçimlerde eski Başbakan İmran Han'la bağlantılı bağımsız adaylar Ulusal Meclis'teki sandalyelerin çoğunu kazandı.

Ancak ordunun desteğine sahip olduğu düşünülen diğer bir eski Başbakan olan Navaz Şerif, diğerlerini de koalisyona katılmaya çağırdı.

Net bir sonuç elde edilemeyen seçimler sonucunda Genelkurmay Başkanı Asım Münir, kutuplaşma siyasetinin "250 milyon nüfuslu bir ülkeye yakışmadığını" söyleyerek tüm tarafları olgunluk ve birlik göstermeye çağırdı.

General Münir, "Seçimler sıfır toplamlı bir kazanma ve kaybetme rekabeti değil, halkın yetkilerini belirlemeye yönelik bir alıştırmadır" açıklamasını yaptı.

Belucistan eyaletinde, Ulusal Meclis'te on dört sandalye henüz belirlenmedi, ancak hem İmran Han hem de Navaz Şerif kazandıklarını söylüyor.

Ulusal Demokratik Hareket Partisi (NDM) lideri Muhsin Davar ve destekçileri, Kuzey Veziristan'ın Miranşah şehrinde seçim sonuçlarının geç açıklanmasını protesto etmek için bir araya geldi.

Rusya'dan açıklama: "Ukrayna, Rusya'ya aittir" Rusya'dan açıklama: "Ukrayna, Rusya'ya aittir"

Protesto sırasında çıkan çatışmada 3 polis hayatını kaybetti, NDM lideri Muhsin Davar silahla yaralandı.

Hayber Pahtunhva eyaletinde dün seçim sonuçlarına itiraz etmek amacıyla düzenlenen gösteride çıkan olaylarda 2 kişi hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Kaynak: İLKHA