Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Kremlin'de görüştü.

Tass Haber Ajansına göre Bakan Fidan, Erdoğan'ın Putin'e selamlarını iletti. Fidan, Rus devlet başkanıyla yaptığı görüşmede Kremlin'deki resepsiyon için teşekkür etti. Fidan, Putin'e "Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan size selam gönderiyor." dedi.

Putin ise "Yakın gelecekte, sanırım 3-4 Temmuz'da Astana'da olacağını umuyorum. Uluslararası bir etkinlikte kendisiyle görüşme ve güncel konuları tartışma fırsatımız olacak." dedi.

Fidan, Putin'in Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında çeşitli alanlardaki etkileşime ilişkin sözlerine dikkat çekti. Fidan, Ankara'nın dünyanın belirli bölgelerindeki çatışma durumlarını çözmek için mümkün olan her şeyi yaptığına vurgu yaptı.

Putin, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu kaydederek, "Bütün bunlar tabii ki dostumuz Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın liderliğinde ve doğrudan desteğiyle gerçekleşiyor." diye ekledi.

Rusya Devlet Başkanı, 2023'te iyi bir büyüme olmasına rağmen 2024'ün başında "ticaret cirosunda hafif bir düşüş yaşandığını" söyledi. Putin, “Ancak bunu öncelikle ana ihracat ve ithalat mallarımızın fiyatlarındaki ayarlamaya bağlıyoruz, umarım yakın gelecekte bu durumu düzeltebiliriz ve her şey geçen yıl olduğu gibi gelişecektir. Ülkelerimiz arasında mutlak bir rekor ticaret cirosu var." diye konuştu.

Putin, "Türkiye'nin BRICS çalışmalarına gösterdiği ilgiyi memnuniyetle karşılıyoruz. Bu birliktelik ülkeleri ile bir arada olma, daha yakın olma, ortak sorunları çözme arzusunu elbette güçlü bir şekilde destekleyeceğiz. Bu durum, her alanda etkin hareket edebilmek için özellikle ait olduğumuz bölge ülkeleri açısından daha kapsamlı ve yakın etkileşimi gerektirmektedir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recey Tayyip Erdoğan'ın Karadeniz'deki duruma ilişkin girişimlerini bildiğini vurgulayan Putin, "Türkiye Cumhuriyeti'nin bu yöndeki tüm girişimlerini dikkatle ve büyük bir saygıyla değerlendiriyoruz ve temas halinde kalacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Putin, Erdoğan'ın Karadeniz "tahıl anlaşması"nın sonuçlandırılmasındaki önemli rolüne dikkat çekerek, "Sürenin ne yazık ki uzatılmaması bizim hatamız değil" diye vurguladı ve Ankara'nın daha sonraki girişimlerinin de "Ukrayna tarafından son anda reddedildiğini" ekledi.

Batı Şeria'da bir haftada 61 Direniş eylemi! Batı Şeria'da bir haftada 61 Direniş eylemi!

Putin, "Türk dostlarımızın Ukrayna krizi de dahil olmak üzere kriz durumlarının çözümüne katkıda bulunma ruhunu şükranla anıyoruz." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Bakan Fidan'a hitaben kendisine "müzakere sürecini desteklediği, Ukrayna ile krizin çözümüne yönelik müzakereler için İstanbul platformunu sağladığı için" teşekkür etti.

Putin, “Suriye krizinin çözümünde birlikte önemli bir rol oynadık ve bizim için bu en önemli alanda durumun normale dönmesi için Astana formatını sürdürmek, terörle mücadele etmek, bize düşen her şeyi yapmak doğru olur diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Putin,  Fidan'dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "en iyi dileklerini" iletmesini istedi. (İLKHA)

Kaynak: İLKHA