Uzmanlar, özellikle çocuklar, yaşlılar ve kronik rahatsızlıkları olan kişilerin bu sıcak havalarda dikkatli olmaları ve mümkünse dışarı çıkmamaları gerektiğini belirtti.

Meteorolojik tahminlere göre bu sıcak hava dalgasının bir hafta boyunca etkili olması bekleniyor. Özellikle 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilerin saat 11 ile 16 arasında dışarı çıkmaması gerektiği vurgulandı.

Siirt ilinde önümüzdeki 5 gün için beklenen hava durumu şu şekildedir:

23 Haziran Pazar günü en düşük sıcaklık 25°C, en yüksek sıcaklık 39°C olacak. Nem oranı en düşük %14, en yüksek %47 olarak tahmin ediliyor ve rüzgar güneybatı yönünden 7 km/sa hızla esecek. 24 Haziran Pazartesi günü en düşük sıcaklık 24°C, en yüksek sıcaklık 38°C olarak bekleniyor. Nem oranı en düşük %14, en yüksek %53 olacak ve rüzgar batı yönünden 6 km/sa hızla esecek.

25 Haziran Salı günü en düşük sıcaklık 25°C, en yüksek sıcaklık 39°C olacak. Nem oranı en düşük %14, en yüksek %56 olarak tahmin ediliyor ve rüzgar batı yönünden 7 km/sa hızla esecek. 26 Haziran Çarşamba günü en düşük sıcaklık 25°C, en yüksek sıcaklık 38°C olacak. Nem oranı en düşük %13, en yüksek %58 olarak bekleniyor ve rüzgar batı yönünden 12 km/sa hızla esecek.

27 Haziran Perşembe günü ise en düşük sıcaklık 25°C, en yüksek sıcaklık 38°C olacak. Nem oranı en düşük %15, en yüksek %46 olarak tahmin ediliyor ve rüzgar kuzeybatı yönünden 10 km/sa hızla esecek.

Geçmiş yıllardaki ortalamalar dikkate alındığında, bu sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyretmektedir.

İstanbul'da operasyon: 46 kişi tutuklandı İstanbul'da operasyon: 46 kişi tutuklandı

Geçmiş yıllarda aynı tarihlerde Siirt'te kaydedilen en yüksek sıcaklıklar genellikle 38°C civarındayken, bu yıl bu değerlerin üstüne çıkılması bekleniyor.

Bu durum, özellikle hassas gruplar için ciddi sağlık riskleri oluşturabilir. Bu nedenle, uzmanların uyarılarına dikkat edilmesi önem arz ediyor. (İLKHA)

Kaynak: İLKHA