Gazze Belediyesinden yapılan açıklamada, Gazze Şeridi'nde sivillere yönelik saldırı ve soykırımlarda 7 Ekim'den bu yana 40'a yakın su kuyusu ve farklı boyutlarda 9 su deposu ile farklı çaplarda 42 bin metreküp su şebekesinin tamamen ve kısmen yok edildiği belirtildi.

Açıklamada, işgal tarafından tahrip edilen kuyular arasında, şehrin günlük ihtiyacının yaklaşık yüzde 20'sini karşılayan, şehrin kuzeydoğusundaki El-Safa kuyuları da dahil olmak üzere çok sayıda yerel ve merkezi kuyunun yer aldığı ifade edildi.

Açıklamada, "Bu kaynaklar arasında şehrin su ihtiyacının yaklaşık yüzde 25'ini içeriden sağlayan “Ma Krut” hattı ve yok ettiği kuyular da var ki bu da toplam su sayısının yaklaşık yüzde 60'ını oluşturuyor. Saldırı, şehrin kuzeyinde bulunan ve tuzdan arındırma tesisini yok edip zarar vermenin yanı sıra yaklaşık 80 kuyuyu da yok etti. Bunlar günlük ihtiyacın yaklaşık yüzde 10'unu karşılıyordu." denildi.

BM, Gazze'de 10 binden fazla kadının öldürüldüğünü bildirdi BM, Gazze'de 10 binden fazla kadının öldürüldüğünü bildirdi

Gazze Belediyesi, uluslararası kuruluşlara ve insan hakları kuruluşlarına, hızlı bir şekilde müdahale ederek kentteki insan hayatını kurtarmaları, işgalin yıktığı yerlerin yeniden inşası ve onarılmasına yardımcı olmaları ve geçen Kasım ayının başından bu yana belediyeye ulaşmayan yakıtı sağlamaları çağrısında bulundu.

Kaynak: Doğruhaber