Gazze'deki Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi müdürü Doktor Subhi, yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'nde kanser hastalarına yönelik tedavi veren tek hastane olan Türkiye Dostluk Hastanesi'nin çevresine işgal uçakları tarafından ikinci kez yeniden hedef alındığını söyledi.

Saldırının, hastanede ciddi hasara yol açtığını ve işleyiş düzenini bozduğunu ifade eden Doktor Subhi, ayrıca bazı elektromekanik çalışma sistemlerinde zarar oluştuğunu, bu durumun hastaların ve personelin hayatını tehlikeye soktuğuna dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı dün, aynı hastanenin çevresinin bombalandığını duyurmuştu. Doktor Subhi de dünkü ilk saldırı sonrası "israil işgali, kanser hastalarının acı ve ızdıraplarını artırıp onları ilaçtan ve tedavi için yurtdışına gitmekten mahrum bırakmakla kalmıyor, aynı zamanda hastane çevresini de hedef alarak hayatlarını tehlikeye atıyor." açıklamasını yapmıştı.

Doktor Subhi, hastanenin Türkiye'deki hükümet tarafından inşa edildiğini hatırlatarak, "İşgalci, Türkiye halkının Filistin halkımıza olan sevgisinin bir kısmını temsil eden bu yapıyı tüm vahşeti ile yok etmek istiyor." diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümetine, işgalin suçlarını durdurma, Gazze Şeridi'ndeki kanser hastalarının bakımında önemli bir dönüm oluşturan bu tıbbi insani yapıyı koruma" çağrısında bulunmuştu.

Elon Musk, HAMAS'ın "Gazze çağrısı"na yanıt verdi Elon Musk, HAMAS'ın "Gazze çağrısı"na yanıt verdi

TÜRK KIZILAY'DAN AÇIKLAMA

Türk Kızılaydan yapılan açıklamada, Gazze'de inşasına destek sağlanan Filistin Kızılayına ait insani yardım deposunun ağır bombardıman sonucu ciddi hasar aldığı ve kullanılamaz hale geldiği bilgisinin ve görüntülerinin ulaştığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu depo insani yardım faaliyetlerimizde birlikte çalıştığımız Filistin Kızılayına ait olup Gazze'de Türk Kızılaya ait bir depomuz bulunmamaktadır.

Ağır koşullar altında insani ihtiyaçları karşılamak için cansiparane çalışan Filistin Kızılayı çalışan ve gönüllüleri başta olmak üzere insani yardım çalışanları ve tesislerine yapılan her türlü saldırıyı şiddetle kınıyoruz."

HAMAS'TAN AÇIKLAMA

Hamas:

"Türk Dostluk Hastanesi’ni hedef almak kasıtlı bir barbarlıktır ve işgalin yeni bir katliam yapmasına karşı uyarıyoruz."

BAKAN KOCA'DAN SERT TEPKİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Gazze’de Türkiye tarafından yapılmış olan Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin etrafı dün saat 23.00 civarında yoğun bir şekilde bombalandı” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından paylaşım yaparak, Gazze’de Türkiye tarafından yapılan Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin dün saat 23.00’te bombalandığını söyledi.

Bakan Koca muhtemel saldırı nedeniyle hastanenin boşaltıldığını ve can kaybı yaşanmadığını belirtirken yaptığı paylaşımda, “Gazze’de Türkiye tarafından yapılmış olan Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesinin etrafı dün saat 23.00 civarında yoğun bir şekilde bombalandı. Hastanenin odalarına şarapnel parçaları düştüğü, su borularının patladığı, akaryakıtın tükenmek üzere olduğu, elektriğin her an kesilebileceği bilgisini aldık. Hastanenin bir yöneticisiyle iletişim kuran bir uzmansa, 3. katın bombardımandan isabet aldığını, fakat muhtemel bir saldırı sebebiyle daha önceden boşaltıldığı için can kaybı yaşanmadığını ifade etmiştir. Eğer tedbir alınmasaydı can kaybı kaçınılmazdı” ifadelerini kullandı.

Hastanenin şehirdeki tek kanser hastanesi olduğunu belirten Koca, “Çevresi yoğun bombardıman altında kalan bu hastane, Gazze’deki tek kanser hastanesidir. Hastaların şu an başka bir seçeneği yok. Ölüm döşeğinde olan bu kanser hastalarının ilaçları ise tükenmiş durumda. Personelin hastaneye gidip gelmesinin ve ambulansların hastaneye hasta taşımasının neredeyse imkânsız olduğu bilinmektedir. Yaşananların apaçık ifadesi olan şu cümle dehşet vericidir: ‘Hareket eden her şey bombalanıyor’" ifadelerine yer verdi.

“Bir hastanenin çevresinde bile hareket eden her şeyi bombalayanlar, insanlık vicdanının mahkemesinde bunun hesabını vermeye kendilerini hazırlamalıdırlar”

Sağlık çalışanlarının kaygı içerisinde olduğunu belirten Koca, “İnsanlık kaygı içinde. Türkiye’nin tüm insanları, tüm sağlık çalışanları büyük kaygı içinde. Ülkemizin Gazze’de kurduğu kanser hastanesinin hizmetine devam edebilmesi için harekete geçileceğinden hiç şüphe duyulmamalı. Bir hastanenin çevresinde bile hareket eden her şeyi bombalayanlar, insanlık vicdanının mahkemesinde bunun hesabını vermeye kendilerini hazırlamalıdırlar” ifadelerini kullandı.