İstanbul Fatih'te düzenlenen iftar programına çok sayıda gazeteci ve basın mensubu yanı sıra sitemizin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Selman Talayhan da katıldı. İftar programında açıklamalarda bulunan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, Akdeniz'e tekrardan açılmaya karar verdik diyerek Uluslararası Özgürlük Filosu'nun Nisan ayı ortasında Gazze'ye doğru yola çıkacağını söyledi.

Bombalanan Gazze sokaklarında ABD yapımı roket kalıntıları dikkati çekiyor! Bombalanan Gazze sokaklarında ABD yapımı roket kalıntıları dikkati çekiyor!

Konuşmasında Özgürlük Filosu ile ilgili detaylara değinen Yıldırım,  " Özgürlük Filosu uluslararası bir insani yardım çalışmasıdır. İHH olarak bu uluslararası çalışmanın Türkiye ayağını yürüyeceğiz. Bu filoda 100 yakın ülkeden aktivist ve katılımcı olacak. Özgürlük filosu için 3 farklı gemi ayarladık. Bu gemiler Gazze'ye gideceği için gemileri ayarlamak oldukça zor oldu. Hatta Mavi Marmara'dan sonra Akdeniz'deki gemi yolları değiştirilmiş ve ekstra kurallar getirilmiş. Ayarladığımız gemilerden birinin adı Anadolu, diğer geminin adı ise Vicdan olacak. Anadolu gemisi Anadolu'nun yardımlarını ulaştıracak, Vicdan gemisi dünya genelindeki vicdan sahibi doktor, arama kurtarma ekipleri ve aktivistleri taşıyacak. Özgürlük Filosu Nisan ayı ortasında muhtemelen ayın 15'inde Gazze'ye doğru harekete geçecek." dedi.

Gazze'de yaşanan soykırıma hiç kimsenin sessiz kalmaması gerektiğini vurgulayan Yıldırım,  "Kafamızı kuma sokarak bu işten kurtulamayız. Gazze'yi ve dünyayı bu zulümden ve savaşlardan kurtarmamız gerekiyor. Akdeniz'in ortasında ateşkes çağrısında bulunacağız, dünya halklarını meydanlara çağıracagız. Aynı şekilde Mısır kapılarını zorlayacağız, Gazze limanı için yetkilileri zorlayacağız. Bu soykırımı ve vahşeti durdurmak için elimizden gelen ne varsa yapacağız. Gemilerimize Müslüman, Hristiyan farketmez tüm dinlerden ve inançlardan kişilerin katılımını sağlayacağız. Ama özellikle basın mensuplarının filoya katılarak bu özgürlük mücadelesini tüm dünyaya duyurmasını istiyoruz" dedi

Son olarak tüm dünyanın bu Özgürlük Filosu'na sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Yıldırım, 

" Özgürlük Filosu uluslararası bir koalisyonun ortak çalışması olduğu için bir gemi Avrupa'dan kalkacak. Yani filo aslında tüm dünyanın vicdanı olacak.Tekrardan yeni bir Mavi Marmara yaşanmaması için elinizden gelenleri yapacağız ancak biliyorsunuz ki bu terör devleti hiçbir kanun ve kural tanımıyor. Bu nedenle tüm dünyanın bu filoya sahip çıkması gerekir." şeklinde konuştu.

Kaynak: İLKHA