1459: Akşemseddin vefat etti. Saçının ve sakalının ak olması ve beyaz elbiseler giymesinden dolayı Akşeyh veya Akşemseddin adlarıyla meşhur olan Akşemseddin, Hacı Bayram-ı Veli’nin müridi ve Fatih Sultan Mehmet’in hocalarındandır. 

1925: Sonradan ''Türk Hava Kurumu'' adını alacak ''Türk Tayyare Cemiyeti'' kuruldu. 

1933: Türkiye'nin ilk Dışişleri Bakanı Bekir Sami Bey öldü.

1950: Yeni Seçim Kanunu ikinci defa görüşülerek kabul edildi. Böylelikle gizli oy ve açık tasnif esaslarını getiren çoğunluk sistemine dayalı seçimler başlamış oldu.  

1976: Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği Başkatibi Oktar Cirit, tabancayla vurularak öldürüldü. Saldırıyı Ermeni ASALA örgütü üstlendi.

1985: Lübnan Hizbullahı “açık mektup” ile varlığını kamuoyuna duyurdu. Hizbullah, kendi doktrinini 16 Şubat 1985 tarihli bir dokümanda açıkladı. Bu doküman, hareketin dört hedefini açıklıyordu… 

1992: Hizbullah Genel Sekreteri Abbas Musavi Siyonist işgalciler tarafından şehid edildi. işgalcilerin helikopterden fırlattıkları roketin aracına isabet etmesi sonucu eşi ve 5 yaşındaki oğlu Hüseyin’le birlikte şehid oldu. 

1999: Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te, cumhurbaşkanı İslam Kerimov'a suikast girişimi yapıldı. Saldırıdan İslam Kerimov kurtuldu fakat 15 Özbek askeri öldü, onlarca kişi yaralandı. İslam Kerimov isminin aksine Komünist dönemden kalma bir diktatördür. 11 Eylül 2001 Saldırıları'nın ardından ABD'nin Orta Asya'daki yakın müttefiklerinden biri haline geldi. 

2005: Eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eski Devlet Bakanı Güneş Taner'in Türkbank ihalesine fesat karıştırmak suçundan Yüce Divan'da yargılanmalarına başlandı.

2018: FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılanan gazeteciler Mehmet Altan, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu tutuklu 6 sanığa, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

2018: Türkiye’de ajanlık suçundan tutuklu bulunan Die Welt Gazetesi muhabiri Deniz Yücel için tahliye kararı verildi. Kararın, dönemin ve Türkiye’nin son başbakanı Binali yıldırım ile Almanya başbakanı Angela Merkel görüşmesinden sonra gelmesi dikkat çekti. 

Gazete Manşetleri-15 Nisan 2024 Gazete Manşetleri-15 Nisan 2024

2020: AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV İLE ERMENİSTAN BAŞBAKANI NİKOL PAŞİNYAN, 56. MÜNİH GÜVENLİK KONFERANSI KAPSAMINDA DÜZENLENEN BİR PANELDE DAĞLIK KARABAĞ KONUSUNU TARTIŞTI. BU PANELLE, TARİHTE İLK KEZ BİR AZERBAYCAN VE ERMENİSTAN LİDERİ KAMUOYU ÖNÜNDE AÇIK TARTIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİ.

2020: BURUNDİ’DE 1972’DEKİ KATLİAMDAN KALMA 6 TOPLU MEZARLARDA 6 BİNDEN FAZLA CESEDİN BULUNDUĞU BELİRTİLDİ. HUTU VE TUTSİ ETNİK GRUPLARINDAN OLUŞAN BURUNDİ’DE 1993’TE BAŞLAYAN İÇ SAVAŞTA 300 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ.

Kaynak: Doğruhaber