Teheccüd kelime olarak uyumak, uyanmak, uykunun bölünmesi gibi anlamlara gelmektedir. Gece namazı da denilen bu namazın kılınması İslam dini peygamberi olan Hz. Muhammed (sav) tarafından fazlaca teşvik edilen bir ibadet şekli olarak ifade edilmektedir. Teheccüd namazı faziletleri fazla olan bir namaz olduğu için insanlara oldukça faydalı olmaktadır.

Teheccüd namazı nasıl ve ne zaman kılınır?

Teheccüd namazı yatsı namazı kılındıktan sonra bir miktar uyuyup uyandıktan sonra kılınan bir namaz olmaktadır. Bu namazı kılmak için uyuyup uyanmak gerekmektedir. Uykudan feragat edilerek kılınan bu namaz kişiye çok fazla sevap kazandırmaktadır.

Teheccüd namazı Hz. Muhammed (sav) hayatta iken yaptığı şekilde bir sıra izlenerek kılınabilmektedir.

Çanakkale'de korkutan deprem! Çanakkale'de korkutan deprem!

Bu sıralamada öncelikle yatsı namazının kılınması, yatsı namazının duasının ve tesbihatının yapılması ve ardından da biraz uyuyarak tekrar Teheccüd namazı için kalkılması şeklinde ifade edilmektedir.
Teheccüd namazının ardından Vitr namazının da kılınması mümkün olmaktadır.
Teheccüd namazı 2 rekat kılınabildiği gibi 12 rekata kadar kılınabilen bir namaz olarak belirtilmektedir.
Teheccüd namazı kılmadan önce abdest alınması gerekmektedir. Daha sonra bu namaz için niyet edilir ve tekbir alınarak Teheccüd namazı kılınır.
Teheccüd namazı iki rekatta bir selam verilerek kılınabileceği gibi dört rekatta bir selam verilerek de kılınabilmektedir. Ancak iki rekatta bir selam vermek daha faziletli olarak belirtilmektedir. Bu namaz gece vaktinin üçte ikisi geçtikten sonra kılınması uygun olan bir ibadet olmaktadır.

Kaynak: Haber Merkezi