Haber Merkezi

Aylardır tepkilerin odak noktası haline gelen Aksa Doğalgaz’dan beklenen açıklama geldi. Doğal gaza yönelik talebin her geçen gün hızla arttığı Van’da vatandaşların yoğun talebinin bir an önce karşılanması için merkez şubedeki vezne sayısı 8’den 12’ye yükseldi. İl genelindeki şube sayısının ise yılsonuna kadar 4’e çıkarılacağı öğrenildi.

Vatandaşların sözleşme yenileme ve abonelik başvurusu gibi birçok hizmeti şubelere gitmeden e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceğini söyleyen Aksa Van Doğalgaz Şirket Müdürü Müsayip Akyüz, Çaldıran ve Gevaş şubelerinin ay sonunda hizmete gireceğinin bilgisini verdi.

Aksa Doğalgaz, Van’da yaşanan talep artışını karşılamak için yatırımların aralıksız sürdüğünü  belirterek Çaldıran ve Gevaş ilçelerindeki yeni şubelerin bir an önce hizmete açılacağını belirtti. Kent genelinde 180 bin 714 abonesi olan Aksa Van Doğalgaz, yıl sonunda 20 bin konutun daha doğal gaza erişimini sağlamayı hedefliyor.

Vatandaşlardan doğal gaza yoğun talep

Van’da doğal gaza olan talebin önemli oranda arttığını vurgulayan Müsayip Akyüz, “İlimiz genelinde son yedi ayda 12 bin yeni abonelik anlaşması imzalanırken, 9 bin 500 yeni abonelik sözleşmesi ve 14 bin 046 sözleşme yenilemesi yapıldı. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta gerçekleşen depremler sonrasında şehrimizin yoğun göç alan iller arasında olmasının yanı sıra 1 Mayıs 2023’te Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 2024 Mayıs ayına kadar tüketilecek aylık 25 metreküp doğal gazın devlet tarafından karşılanacağının açıklanması ve ısınma mevsiminin yaklaşmasıyla vatandaşlarımızın evlerinde bir an önce doğal gaz konforunu yaşamak istemesinden dolayı son dönemde doğal gaza yönelik ciddi bir talep artışı var. Merkezimizde günlük işlem hacmimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 80 arttı” dedi.

“Üç yeni şube için hazırlıklar son sürat devam ediyor"

5’te 5 yapan Vanspor liderliğe oturdu 5’te 5 yapan Vanspor liderliğe oturdu

Van genelinde her geçen gün daha fazla aileyi doğal gazla buluşturmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirten Akyüz, “270 milyon TL’lik yatırımımız doğrultusunda Erciş, Muradiye, Çaldıran, Gevaş, Gürpınar, Tuşba, İpekyolu ve Edremit ilçelerinde genişleme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bölge halkının ihtiyaçlarını karşılarken üstün kalite anlayışımızdan ödün vermemek temel önceliklerimiz arasında. Artan talebi yönetirken müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmak için operasyonel süreçlerimizi hızlandıracak adımlar atıyoruz: Merkez şubemizdeki vezne sayısı 8’den 12’ye yükseldi. Çaldıran ve Gevaş şubelerimiz ay sonunda, il merkezimizdeki yeni şubemiz yıl sonunda faaliyete geçecek. Vatandaşlarımız müsterih olsun, dileyen vatandaşlarımızı hızla doğal gazla buluşturmak için yatırımlarımızı artırıyor, hizmet ağımızı genişletiyoruz” diye konuştu. Akyüz ayrıca, abonelerin sözleşme yenileme ve abonelik başvurusu gibi birçok hizmeti de şubelere gitmeden e-Devlet üzerinden gerçekleştirebildiğini söyledi.

4 taksit kampanyası devam ediyor

Yeni doğal gaz abonesi olacak vatandaşlar için bağlantı bedeline 4 taksit kampanyasının eylül ayının sonuna kadar devam edeceğine dikkat çeken Akyüz, doğal gaz kullanımının artmasıyla birlikte kış aylarında kentte kömür kullanımına bağlı yaşanan hava kirliliğinin önüne geçildiğini ve Aksa Van Doğalgaz olarak bundan çok mutlu olduklarını ifade etti. Akyüz ayrıca, abonelerin ısınmada ithal kömüre göre 4 kat, elektriğe göre 3 kat, mutfakta yemek pişirmede ve sıcak suda tüpe göre 5 kat daha ekonomik olan doğal gazı evlerinin her odasında veya isterlerse yalnızca mutfakta kullanabildiğinin bilgisini verdi.