TOKİ İlk Evim Arsa Projesi kapsamında, Van’da ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara yönelik uygun fiyatlı arsalar sahiplerini buluyor. TOKİ tarafından yürütülen bu projede, kura sonucuna göre hak sahipleri belirlenmişti. Uzun bir bekleyişin ardından gözler arsa yerlerine çevrilmişti. Alınan son bilgiye göre, Van’da müstakil arsa yerleri belli oldu. İşte Van TOKİ ilk evim arsa proje ada parsel durum bilgisi.

VAN TOKİ İLK EVİM ARSALARDA ADA PARSEL BELLİ OLDU MU?

TOKİ Van ilk evim arsa kura çekimi yapılmış, çekilişin tamamlanmasının ardından da Van müstakil arsanın hak sahipleri belli olmuştu. TOKİ İlk Evim Arsa projesinde bazı illerde arsa plan onay ve parselasyon işlemleri yapıldı. Van merkezde arsa yerleri Edremit Eski Cami Mahallesi olarak belirlendi. Arsaların konumuna ilişkin planlama tamamlanırken ada, parsel dağılımının da önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.Toki Arsa Yerleri (1)Toki Arsa Yerleri (2)

Van’ın göbeğinde korkutan görüntüler! Hiçbir önlem alınmadı… Van’ın göbeğinde korkutan görüntüler! Hiçbir önlem alınmadı…

TOKİ İLK EVİM ARSA TAHSİS VE DURUM BİLGİSİ SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYIN

Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Niğde, Osmaniye, Trabzon, Adana, Aksaray, Ankara, Balıkesir, Bursa, Çankırı, Edirne, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kırklareli, Karaman, Kastamonu, Van, Afyonkarahisar illerinde yaklaşık 20 bin hak sahibi için Plan Onay ve Parselasyon işlemleri devam ederken, başvuru sahipleri TOKİ ilk evim müstakil-müşterek arsa yeri, ada parsel tahsis ve durum bilgisi sorgulamasını e-Devlet üzerinden yapabilmekte.

Müstakil konutların yapılacağı arsalar, yüzölçümü planlama durumuna göre yaklaşık 350 ile 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare arasında değişecek. İkinci seçenek ise hisseli parseller (müşterek arsa) olacak. Konut büyüklüğü 150 metrekare olacak.  

TOKİ KONUT ARSASINA EVLER NE ZAMAN YAPILACAK?

350 ile 500 metrekarelik arsalardaki konutlar en fazla brüt 150 metrekare olacak. Zemin artı 4 ve artı 5 katı geçmeyecek. Arsaların altyapı çalışmaları ise TOKİ tarafından yapılacak. 2 yılda etaplar halinde tamamlanacak. Konut için de 2 yıl şartı olacak. İki yılda konutu bitiremeyen hak sahiplerinden arsası, ödemiş olduğu paranın yüzde 10'u kesilerek geri alınacak.

Muhabir: M. Ali Ortaç