Iraklı turizmcilerden Van ve Hakkari'ye çıkarma Iraklı turizmcilerden Van ve Hakkari'ye çıkarma

TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finalinde 8 ili kapsayan Van Bölgemizi 10 alanda temsil edecek finalistler belli oldu.

 Van YYÜ ev sahipliğinde Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde çok sayıda öğrencinin, öğretmenin ve velinin katıldığı ödül töreninde, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenay Baydaş da öğrencilerin heyecanına ortak olmak için onların yanındaydı.

Öğrencilerin, ailelerin ve öğretmenlerin heyecanını hissettiğini belirten Prof. Dr. Şenay Baydaş; “Bu projeler, sizlerin yolunu açacak, bu projelerde ödül almanız elbette önemli ama en önemlisi yarışmaya katılma cesareti göstermeniz. Bundan sonra da lisede, üniversitede ve üniversiteden sonra dahi TÜBİTAK projelerinde yine başvurularımızın ben gönülden istiyorum. Hepimizin yolu açık olsun, başarılarınızın daim olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak ev sahipliği yaptıkları bu projede emeği geçen herkese çok teşekkür ettiğini belirten Rektör Yardımcısı, akademisyen hocaların da değerlendirme sürecinde katkı sundukları için teşekkür ettiğini ifade etti.Van Tübitak Yarışma Projeler
 
TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Hayati Çavuş, Türkiye’deki 12 bölgeden yapılan 3915 başvuru arasında en çok başvuru sayısına sahip Van Bölgesi’nde, 105 projenin seçildiğini belirtti. Doç. Dr. Hayati Çavuş; Ağrı, Batman, Bitlis, Hakkâri, Muş, Siirt, Şırnak ve Van’dan katılan öğrencilerin biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, matematik, fizik, kimya, tarih, teknolojik tasarım, Türkçe ile yazılım alanında hazırladıkları projeleriyle derece almaya çalıştığını dile getirdi.

TÜBİTAK’ın 2204 Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının başvuru aşamasından farklı etaplardaki değerlendirme aşamalarına ve ödül törenine kadar geçen süreci kısaca anlatan TÜBİTAK Van Bölge Koordinatörü, Van Bölgesinden 16 tane 1., 10 tane 2., ve 10 tane de 3.nün belirlendiğini ve onların da TÜBİTAK’ın 2204 Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Türkiye Finaline katılmaya haz kazandıklarını ifade etti.

Akabinde Jüri üyelerinden Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neşe Duman da konuya dair kısa bir konuşma gerçekleştirdi.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi