Diyanet İşleri Başkanlığınca Kur'an kurslarına katılımı artırmak, hafızlık eğitimini teşvik etmek amacıyla hafızlık eğitimi verilen Kur'an kurslarında okuyan kız öğrenciler arasında düzenlenen Hafızlık Yarışması Türkiye Finali Batman’da yapıldı.

Batman Kültür Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen yarışmaya bölge finalinde birinci olan 7 Hafız katıldı.

Yarışmanın açışında konuşan Batman İl Müftüsü Nihat Kök, yarışmanın Batman’da yapılmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, yarışmaya katılan, dereceye giren giremeyen tüm öğrencileri tebrik etti.

"Vahiy gelmeye başlamasından itibaren hafızlık müessesi başlamıştı"

Kök, "Allah Resulüne vahiy gelmeye başlamasından itibaren hafızlık müessesi başlamıştı. Sahabe Allah'ın kelamını gücü yettiği kadar ezberlemeye başlamıştı. Sonradan bu şekilde büyüdü yayıldı ve Uhud Savaşına kadar. Savaşta Allah'ın kelamını ezberleyen birçok sahabeyi kaybedince Resullah efendimiz çok üzüldü ve onları kabre bizzat koyuyordu. O günden bu güne elden ele, dilden dile, gönülden gönüle hafızlık yayıldı. Hele de bizim ecdadımızım İslam diniyle müşerref olduktan sonra bize kadar bu hafızlık müessesesini getirdiler. Öyle ki Osmanlı'da Darül Kurralar ve sırf hafızlık üzerine medreseler kuruldu ve bugün bize kadar geldi." şeklinde konuştu.

"İnsanımız hafızlarımıza çok değer verir"

Yarışmaya 7 bölgeden hafız öğrencinin katıldığını belirten Kök, "Hamd olsun ülkemizin dört bir yanında hafızlık müessesi devam ediyor. Batman'ımızda da gücümüz yettiği kadar Kur'an Kurslarımıza, medreselerimizde ve birçok projede öğrencilerimiz, velilerimize destek vermeye çalışıyoruz. Bizim insanımız hafızlarımıza çok değer verirler. Peygamberimizden bugüne kadar bu işin üstatlarına, hocalarına, öğrencilerine ve talebelerine ahirete göçenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün bu yarışmaya katılan ve ülkemizin 7 bölgesinden gelen çok kıymetli öğrencilerimize ayrı ayrı başarılar diliyorum. "ifadelerini kullandı.  

İşte Yarışmanın kazananları

Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Daire Başkanı İbrahim Yılmaz’ın başkanlığındaki komisyon üyelerinin değerlendirmesi sonucunda Ankara Yenimahalle Şehit Ömer Halisdemir Kız Kur’an Kursu öğrencisi Hanife Alara Uyar Türkiye Birincisi oldu.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sema Çelem Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Kurul Uzmanı Sena Uçar Taş’ın da yer aldığı komisyonda, Kocaeli Derince Çenedağ Kız Kur’an Kursu öğrencisi Rabia Bülbül ikinci olurken, Elazığ Merkez Çatalçeşme Yatılı Kız Kur’an Kursu öğrencisi Zeynep Karabulut ise üçüncü oldu.

Emeklilere Seyyanen Zam Tarihi Belli Oldu! Alım Gücünü Artırmak İçin Önemli Adım Emeklilere Seyyanen Zam Tarihi Belli Oldu! Alım Gücünü Artırmak İçin Önemli Adım

Yarışmanın sonunda yarışmaya katılan öğrencilere ve hocalarına çeşitli hediyeler verildi. (İLKHA)