Balkanlar'dan gelen serin hava dalgası, Türkiye genelinde sıcaklıkları mevsim normallerine çekiyor. Özellikle batı ve kuzey bölgelerinde hafta sonu ve pazartesi günü aralıklı sağanak yağışlar bekleniyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu'nun güneyi ise yağış almayacak. Ülke genelinde önümüzdeki üç gün boyunca aralıklı yağışlar gözlemlenecek.

Salı gününden itibaren yağışlar azalacak, sadece Doğu Karadeniz çevresinde yağışlar devam edecek. Sıcaklıklar, yarından itibaren mevsim normallerine yaklaşacak ve yer yer mevsim normallerinin 1-2 derece üzerinde seyredecek. Salı günü ise yurt genelinde sıcaklıklar 3-4 derece mevsim normallerinin üzerine çıkacak, ancak geçtiğimiz haftaki aşırı sıcaklar beklenmiyor.

Kars’ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı Kars’ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

Cumartesi günü batı iç bölgelerinde, iç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri ve İç Anadolu'nun batısında öğle saatlerinden sonra kuvvetli yağışlar bekleniyor. Cumartesi akşamı ve pazar günü Orta Karadeniz, Samsun, Ordu çevresinde yine kuvvetli yağışlar görülebilir. Kuvvetli yağış beklentisi bulunan iller arasında Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Eskişehir, Isparta, Konya, Kütahya ve Uşak yer alıyor.

Ankara'da cumartesi akşam saatlerinde sağanak yağışlar görülecek, pazar günü gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Pazartesi ise hava parçalı bulutlu olacak, güney kesimlerinde hafif yağışlar olasılığı bulunuyor. Salı gününden itibaren Ankara'da yağış beklenmiyor.

İstanbul'da cumartesi günü kuzey ilçelerinde yağışlar görülecek, özellikle akşam saatlerinde kısa süreli sağanaklar yaşanabilir. Pazar günü ise İstanbul genelinde gök gürültülü sağanaklar bekleniyor. Pazartesi ise hava parçalı ve çok bulutlu olacak, yağış beklenmiyor.

İzmir'de sadece pazartesi günü kısa süreli bir sağanak bekleniyor. Diğer günlerde yağış görülmeyecek.