Türkiye Gazeteciler, Yazarlar ve Aydınlar Birliği Platformu (TÜGYAP) koordinesinde yapılacak 2 günlük deprem çalıştayı, 4 Kasım 2023 Cumartesi günü, Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın katılımıyla başlıyor. Ercan, çalıştay sonrası Van'da arazi çalışması yapacak.

Van'da gün doğumu büyüledi Van'da gün doğumu büyüledi

Çalıştay, Van Valiliği, Yüzüncü Yıl Üniversitesi,  İl Emniyet Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, AFAD, ilçe belediyeleri, İş Dünyası Dernekleri, Siyasi Parti temsilcileri, STK temsilcileri, esnaf odaları ve birliklerinin yanı sıra kanaat önderleri, bürokratlar ve basın kuruluşlarından temsilcilerin katılımıyla gerçekleşecek. Aynı zamanda afetler esnasında çok önemli bir halkayı oluşturan, elektrik, doğalgaz, telefon, internet ve su ihtiyacı konusunda, VASKİ, VEDAŞ, Aksa, Telekom ve GSM şirketlerinin de katılım sağlayacağı organizasyon, afet bilincini topyekûn etkileyen unsurlara dem vurmayı hedefliyor.

Sınır ülkeler ile 81 il özelinde pilot çalışma olarak değerlendirilen ve bu amaçla kapsamının çok geniş tutulduğunu ifade eden, Türkiye Gazeteciler, Yazarlar ve Aydınlar Birliği Kurucu Genel Başkanı Yasin İpek, çalıştaya ilişkin bilgi verdi. İpek, “Asıl amacımız, tüm dinamikler ile ilişki ve diyalog halinde olan, gazetecilerin öncülüğünde, il ve ülke genelindeki problemleri, deprem özelinde başlangıç kabul edip, bürokrasi, siyaset, iş dünyası ve STK’lar ile işbirliği halinde, çözüm odaklarına el, kol ve bacak olacak şekilde, destekleyici çalışmalarda bulunmayı hedefliyoruz.  Bu anlamda, Deprem Çalıştayı ilk ayağımız. Eğitim, kültür-sanat, sportif faaliyetler, insan hakları, turizm, tarım hayvancılık ve hukuk konularında da çalıştaylar düzenleyeceğiz. Destek veren, bize inanan ve yanımızda duran tüm kurum, kişi ve oluşumlara teşekkür ediyoruz” dedi.

PROF. DR. AHMET ERCAN VAN’DA ARAZİ ÇALIŞMASI DA YAPACAK

Deprem Çalıştayı için Van’a gelen Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın, çalıştay sonrası Van’da arazi incelemesi ve gezileri düzenleyeceğini ifade eden İpek, “Çalıştayımıza katılım için Van’a gelecek olan Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın Van’ın farklı ilçelerinde arazi incelemesinde bulunarak, yaptığı araştırmaları makaleye dökeceğini söylemesi bizi ayrıca sevindirdi. Şimdilik net olmasa bile, Tuşba, Başkale, Çaldıran ile Muradiye, Erciş, ve Özalp ilçeleri olarak düşünülüyor” belirtti.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi