KPSS lisans ilk oturumu başladı KPSS lisans ilk oturumu başladı


Şehir Akademi Eğitim Koordinatörü psikolojik danışman Sefanur Demirdağlı, LGS süreci ve yaklaşan sınav ile ilgili açıklama yaptı. Öğrencilere ilk tavsiyesinin stres yapmamaları olduğunu vurgulayan Demirdağlı, ‘’Bu sınav hayatın sonu değil. Sınavda bilmediğiniz, ya da hazırlıksız olduğunuz yerlerden sorular gelmeyecek. Rahat olun, düzenli bir ders takibi yaptıysanız ve bol soru çözdüyseniz başaracaksınız. Şu sürede konu tekrarından ziyade soru çözümü önemli olacaktır. Günde bir ya da iki deneme çözülmesi soru tiplerinin anlaşılması açısından faydalı olacağına inanıyorum.
Geri kalan zaman diliminde kitap okumaya özen göstersinler. Günlük rutinlerine devam edip, uyku saatlerine dikkat etsinler. Çocuğunuzu kesinlikle başka öğrencilerle kıyaslamayın. Bu onlar için ilerde de unutamayacakları kötü bir anı olabilir. Deneme sınavı üzerinden ya da ders notu üzerinden kıyaslamaya gitmeyin. Hatta hiçbir konu üzerinden kıyaslama yapmayın. Diğer taraftan ‘sınavı kazanamazsan’ şeklinde başlayan bir cümle kurmayın. Sınavı kazansa ya da kazanmasa yanında güçlü bir ailenin olduğu hissini vermeye devam edin. İyi bir lise hayaliniz olabilir ama hayat her zaman istenileni sunmaya bilir’’ dedi.
Sınav yaklaştıkça agresif tutumların olabileceğini de kaydeden Demirdağlı, sinir ve stres gibi durumlarda anlayışlı davranılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Vanolay/Haber Merkezi