Hayatımızı kolaylaştırmak için kullanmaya başladığımız yapay zeka her geçen gün daha da gelişerek şaşırtmaya devam ediyor. Merak edilen her sorunun cevabını almak isteyen kullanıcılar Türkiye’deki 81 ili birbiri ile eşleştirerek ikiz şehirleri yapay zekaya sordu. Cevaplar ise sosyal medyada gündem oldu. 80 ilin tamamını eşleştiren yapay zeka Van’ı yalnız bıraktı. İşte diğer hiçbir şehirde olmayan o cevap.

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Van’ın iklimi, karasal iklim etkisi altındadır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlı geçmektedir. Ekonomisi, tarım, hayvancılık ve turizme dayanmaktadır.

“VAN EŞSİZ BİR ŞEHİRDİR”

Van’da belediye arsa satıyor: İşte arsa fiyatı… Van’da belediye arsa satıyor: İşte arsa fiyatı…

Doğal ve tarihi güzellikleriyle önemli bir turizm kenti olan Van, Türkiye'nin en önemli illerinden biridir. Ancak, benzerlikleri ve farklılıkları ile diğer illerden oldukça farklıdır. Bu nedenle, Van'ın ikiz şehir olarak kabul edilen bir ili yoktur.  Yapay zeka Türkiye’deki 80 ile ikiz şehir bulabilirken Van’ı hiçbir şehirle eşleştiremedi. Yani tam olarak ‘Van eşsiz bir şehirdir’ cevabını verdi. Bu cevabın sebebi ise Van'ın coğrafi konumu, iklimi, tarihi, kültürü ve ekonomisi bakımından diğer illerden oldukça farklı olmasından kaynaklanıyor.

Siz olsanız Van’ı hangi şehir ile ikiz şehir olarak eşleştirirdiniz?

Kaynak: Vanolay - M. Ali Ortaç