Van’da yıllar önce bölgede bulunan buğday pazarından dolayı Ahmed-i Xani Parkını mesken edinen binlerce güvercin, özellikle kış mevsiminde yiyecek bulmakta zorlanıyor. Barınak edindikleri çatılarda yem bekleyen kuşları çay ocağı işletmecisi Mevlüt İzci besliyor. Parkın daimi misafirlerinin yem mücadelesi görsel şölen oluşturuyor.

Edremit’te dar gelirli aileler için 1000 konut yapılacak Edremit’te dar gelirli aileler için 1000 konut yapılacak

Uzun yıllardır park civarında esnaflık yapan 52 yaşındaki İzci, kuşları arpa ve buğdayla besliyor. Karın yağmasıyla beraber atılan yemlere akın eden binlerce güvercinin uçuşuyla oluşan manzara ise adeta göz kamaştırıyor.

“KIŞIN YEM YAZIN SU SORUNU YAŞIYORLAR”

35 yıldan bu yana bölgedeki kuşları beslediklerini ve kuşlara karşı bir muhabbetinin olduğunu ifade eden İzci, “Buraya geldiğimde kuşlar vardı ama sayıları azdı. Bu kuşlara ufak ufak yem vermeye başladım. Sonra çuval çuval yem aldım. Alıştılar şimdi binlerce kuş var burada. Kuşların bakıma ihtiyacı var. Vatandaştan Allah razı olsun destek veriyorlar. Yazın 200-300 tane kuş varsa kışın 5 bin tane kuş oluyor. Vatandaşın verdiği buğday bazen yetmiyor. Yaz aylarında da su ihtiyacı oluyor. Yetkililere dedim ki bu parkın içerisinde bir gider hazırlayın. Bu kuşların yıkanması lazım. Kendim leğen, bidon bırakıyorum ama sabah geliyorum hurdacılar götürmüş. 35 yıldır bu hizmeti yapıyorum bundan sonraki hizmetimin daha çok olmasını istiyorum. Tek isteğim bu hayvanların başında kalmak, bu hayvanlarla ilgilenmek. Suluk olmadığı için havuz gibi bir şeyin yapılması lazım. Bu hayvanlarla ilgili muhabbet beslemek lazım. Hep birlikte bu kuşlara sahip çıkalım” dedi.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink