Haber Merkezi

Van İpekyolu Baklatepe Göleti ve Sulamasının tamamlandıktan sonra ülke ekonomisine yılda 8 milyar 223 milyon TL katkı sağlaması hedefleniyor.

İpekyolu, yapılan park ve yeşil alanlarla güzelleşiyor İpekyolu, yapılan park ve yeşil alanlarla güzelleşiyor

Gölette depolanacak su ile 2 bin 140 dekar tarım arazisinin sulanacağını dile getiren DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Gövde sıyırma kazıları, memba batardosu, dolusavak ve kondüvi imalatları tamamlanan göletin perde ve kapak enjeksiyonları tamamlanmış olup dolgu imalatlarına başlanmıştır. Yalınağaç Köyü rölekasyon yolu ve malzeme ocakları yolları tamamlanmış olup köy rölekasyon yolu trafiğe açılmıştır. Yaklaşık 100.000 metreküp gövde dolgusu yapılmış olan göletin sulaması için de 7.690 metre sulama borusu alımı gerçekleşmiş olup sulama imalatları da yılsonu itibariyle tamamlanacaktır” dedi.

31 metre yüksekliğe sahip olan Baklatepe Göleti’nin kısa sürede tamamlanacağını söyleyen Genel Müdür Balta, “DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız, tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmaktır. Bu kapsamda ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan DSİ belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir” ifadelerinde bulundu.