Alınan önlemlerle güvenilir bir yolculuğa çıkan inci kefalleri Mayıs ayının gelmesiyle tatlı sularda görülmeye başlandı. Neslini devam ettirebilmek için akıntının tersine yüzerek akarsularda kilometrelerce ilerleyen “Uçan Van Balığı”nın bu muhteşem göçü havzanın farklı noktalarında gözlemlenebiliyor.

Yumurta bırakmak için tatlı sulara çıkan inci kefali için her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında av yasağı uygulanırken, bu zorlu yolculuk esnasında eşsiz görüntüler ortaya çıkıyor.

HÜDA PAR Van BBB Adayı Oğuz, Gevaş'ta vatandaşlarla bir araya geldi HÜDA PAR Van BBB Adayı Oğuz, Gevaş'ta vatandaşlarla bir araya geldi

Van Valiliği öncülüğünde İl Jandarma Komutanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Van Büyükşehir ve ilçe belediyeleri ekiplerince sıkı önlemler alınarak korunan İnci kefali, Gevaş deresinde görüntülendi.

Son yılların en yoğun yağışını alan Van’da akarsuların debisinin artmasıyla balıkların göçü daha da kolaylaştı. O anlara şahitlik etmek isteyen vatandaşlar göç yolculuğu güzergahındaki akarsulara gidiyor.

Balıkların adeta uçarak yaptığı yolculuğu görenler cep telefonu kameralarıyla kayda alıyor.

Kaynak: Vanolay - Elif Yüksek