Van’da yönetime gelen DEM Partili Belediye Başkanları işçi çıkartmaya devam ediyor. İpekyolu Belediyesi’nin 185 kişiyi işten çıkarmasının ardından Van Büyükşehir Belediyesi de işçi kıyımına başladı. Sendika üyeleri ve işçiler, DEM Partili belediyenin işlerine son vermesini protesto etti.

DEM Partili Van Büyükşehir Belediyesi, dün itibariyle 400 işçinin iş akdine son verdi. HAK-İŞ Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, İpekyolu Belediyesi ile Van Büyükşehir Belediyesi’nden çıkarılan 400’ü aşkın işçiyle birlikte belediye binasına yürüdü.Van Büyükşehir Işten Çıkarmalar (3)

İşçiler adına basın açıklamasını okuyan Akdeniz, “Van’da işinden edilen üyelerimize yenileri eklenmektedir. İpekyolu Belediyesinin başlattığı işçi kıyımına maalesef şimdi de Van Büyükşehir Belediyesi de katılmıştır. Van Büyükşehir Belediyesi ve VASKi’de çalışan 400’ü aşkın üyemizin, hukuk dışı ve sözde gerekçelerle iş akitleri feshedilmiştir. Görünen odur ki, her iki şirkette çalışan emekçilerin pek çoğu yakın bir zamanda yavaş yavaş işsiz kalacaktır. Dün 400 işçi işten çıkarıldı, yarın kaç işçinin daha işine son verilecek belli değil.  İş akdinin feshedilmesini gerektiren herhangi bir suç unsuru olmadan, sözden gerekçeler ve keyfi kararlarla insanlar işinden ediliyor. Van Büyükşehir ve iştiraklerinde çalışan arkadaşlarımız tedirginlik içerisindedir. Her gün, işten çıkarılma endişesiyle çalışıyorlar. Bu, tahammül edilebilecek bir durum değildir.” dedi.Van Büyükşehir Işten Çıkarmalar (11)

“ARTIK YETER!”

Ekonomik durum bahanesiyle işten çıkarmaların samimi olmadığını belirten Akdeniz, “Van Büyükşehir çalışanları, her sabah işten çıkarılma endişesiyle işe gelmek, gün boyu huzursuz biçimde, güvensiz bir iş ortamında çalışmak, yarın acaba ne olacak kaygısıyla eve dönmek ve ertesi gün aynı endişelerle çalışmaya devam etmek istemiyorlar. Lütfen, kendinizi bu insanların yerine koyun. İşin gerektirdiği hiçbir riskten çekinmeden gece-gündüz, kar-kış fedakârca, onuruyla, alın teriyle çalışarak, zor koşullarda aileleriyle birlikte hayatta kalmaya çalışan bu insanlar, işten çıkarılmayı hak etmiyor. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal’a sesleniyoruz. Bu insanlar işten çıkarılmayı gerektirecek, aileleriyle birlikte cezalandırılmayı hak edecek ne yaptı? Sizden kamuoyunu tatmin edecek bir cevap bekliyoruz. Belediyenin ekonomik durumu, işçinin iş akdini fesih için gerekçe gösterilemez. Bunu samimi bulmuyoruz.” ifadelerini kullandı.Van Büyükşehir Işten Çıkarmalar (2)

Vanspor'un Play-Off Rakibi Belli Oldu Vanspor'un Play-Off Rakibi Belli Oldu

“HİZMET YOK, İŞÇİ KIYIMI VAR”

Seçimden bugüne kadar ortada hizmet adına hala bir şeyin olmadığını sadece işçi kıyımının olduğunu vurgulayan Akdeniz, “Sizler, hizmet üretmek için bahane değil, çare üretmek zorundasınız. Sizler belediye çalışanlarına, gece başını yastığa koyduğunda yarın ne olacağım diye düşünmeyecek, endişeden uzak, huzurlu bir iş ortamı sağlamak zorundasınız. Van sizden bunu bekliyor. Van halkı sizden hizmet bekliyor. Ancak seçimden bugüne ortada hizmet adına hala bir şey yok.  Sadece işçi kıyımı var. Yapamıyorsanız bırakın o koltukları. Hiçbir gerekçe, çalışanların ekmeğiyle oynamayı meşrulaştırmaz. Kamuoyuna açıkladığınız sözde ekonomik gerekçe, gerekçe değildir. Bu, minareye kılıf hazırlamaktır. Herkes biliyor ki; yeni işe alımlar için sözde gerekçelerle zemin hazırlanmaktadır. Herkes biliyor ki, asıl amaç; mevcut işçi arkadaşların iş akitlerini feshedip yerine kendi partililerini almaktır. Başka bir deyişle; DEM Partilileri işe almak için yer açılmaktadır. Sayın Zeydan, Sayın Şedal, hukuksuz ve keyfi işçi kıyımına son verin. Herkesi kör, Van halkını sersem sanmayın. Yaptığınız adaletsizliktir; zulümdür, kıyımdır. İş barışını dinamitlemektir. Liyakatiyle çalışan emekçileri mağdur etmeye hakkınız yok. Büyükşehir Belediyemizin eşbaşkanlarını, işten çıkarılan arkadaşlarımızı geri işe alarak adaleti ve iş barışını yeniden tesis etmeye davet ediyoruz. Gelin, emekçileri keyfi uygulamalarla hayal kırıklığına uğratmayın. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ olarak, bu haksız ve hukuksuz uygulamaların her anlamda takipçisi olacağız. Üyelerimize yapılan haksızlığa sessiz kalmayacak, her türlü yasal girişim ve eylemi yerine getirmekten çekinmeyeceğiz.” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından işçiler, sloganlar atarak İpekyolu Belediyesi önüne kadar yürüdü.

İşçiler, burada çadır kurarak beklemeye başladı.

Kaynak: Vanolay - Kasım Keklik