Meteoroloji 14. Van Bölge Müdürlüğü; Bölge genelinde havanın çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu geçmesi, Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Muş’un güney, Van’ın güney ve batısında kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yükseklerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadiselerinin görülmesi beklenmektedir.
Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin edilmektedir.
Rüzgarın kuzeyli ve doğulu yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi beklenmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI
 Bölgemizde yüksek kar örtüsü bulunan dik yamaçlarda çığ tehlikesi bulunduğundan yetkililer ile vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON UYARISI
Gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde daralma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Van’ın Gazete Manşetleri-15 Nisan 2024 Van’ın Gazete Manşetleri-15 Nisan 2024

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Yapılan son değerlendirmelere göre; beklenen yağışların, Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Muş’un güney, Van’ın güney ve batı, kuvvetli karla karışık yağmur ve yer yer yükseklerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Salı (19.03.2024) günü sabah saatlerinde bölgenin batısında, gece saatlerinde ise doğusunda etkisini kaybetmesi beklenen kuvvetli yağışlara bağlı olarak meydana gelebilecek sel, su baskını, kuvvetli rüzgar, kar yağışı beklenen yerlerde tipi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Kaynak: VanOlay-Kasım Keklik