Üreticilerin başına bela olan elma iç kurduna ilişkin açıklama yapan Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, elma iç kurdu ile mücadelede hayati önem taşıyan ilaçlama takvimini duyurdu.

Haziran ayıyla birlikte başlayan ilaçlama takvimi, ilçelere göre iki grup halinde ayrıldı.

İŞTE İLAÇLAMA TAKVİMİ…

Elma bahçelerinin yoğun olduğu Van'ın çeşitli ilçelerinde uygulanacak ilaçlama işlem tarihleri belirlendi.  

Van'da bayram namazı idrak edildi Van'da bayram namazı idrak edildi

Elma iç kurduna karşı; 1.Döl 1. İlaçlaması; Tuşba, İpekyolu, Erciş, Edremit ve Bahçesaray ilçelerinde 06.06.2024 tarihinden itibaren. Gürpınar, Muradiye, Gevaş ve Çatak ilçelerinde 07.06.2024 tarihinden itibaren yapılması gerekmektedir.

UZMANLARDAN CAN ALICI TAVSİYELER

Elma iç kurduyla mücadeleyi vurgulayan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, sorunun ciddiyetine ve çözüm için zamanında hareket etmenin gerekliliğine dikkat çekti. Ziraatçılara doğru zamanlamayla ilaçlama yapmalarının altını çizen yetkililer, bu sayede verim ve kalitede önemli artışın mümkün olduğunu belirtiyor.

İLAÇLAMADA SIKI TAKİP VE TEKNİK DESTEK VAR

Tarım Müdürlüğü ekipleri, her bir elma bahçesini detaylı şekilde incelerken, üreticilere en uygun ilaçlama zamanını bildiriyor ve teknik destek sunuyor. İlaçlama sürecinin beklenen verimi getirebilmesi için çiftçiler arasında etkin iletişim ve yönlendirme faaliyetleri de sürdürülüyor.

Muhabir: Vanolay - Elif Yüksek