Van’da etkili olan sağanak gece saatlerinden itibaren yerini kar yağışına bıraktı. Karla birlikte sokaklar ve ana caddeler kara gömülürken yazın köstebek yuvasına dönen çukurlu yollarda göletler oluştu. Vatandaşlar, çalışmaların yetersiz olduğunu belirterek ‘Belediyeler sınıfta kaldı’ yorumunda bulundu.

Kar kalınlığının kent merkezinde 30 yüksek kesimlerde ise 1 metreye ulaştığı Van, kara teslim oldu.

Vanspor’a verilen sözler tutulmadı! 10 milyon henüz yatırılmadı Vanspor’a verilen sözler tutulmadı! 10 milyon henüz yatırılmadı

Kar nedeniyle il genelinde 429 mahalle ve mezra yolu ulaşıma kapanırken kent merkezinde de ulaşım aksadı. Temizlenmeyen kaldırımlarda buzlanma görüldü.

BELEDİYELER SINIFTA KALDI

Van Büyükşehir Belediyesi, kapanan yolların açılması için çalışma başlatıldığını belirtti ancak şehir merkezinde bile birçok cadde ve ara sokağın karla kaplı olması gözden kaçmadı.

Kar yağışı hayatı olumsuz etkilerken, zamanında kar temizliği yapılmamasına tepki gösteren vatandaşlar, belediyenin karla mücadelede sınıfta kaldığını dile getirdi.

Belediyenin karla mücadelede yetersiz kaldığını ileri süren vatandaşlar, “Kaldırımlar buz tutmaya başladı, yollar ise göle döndü. Bir büyükşehre yakışmayan görüntüler. Yollarda yürüyemiyoruz, ara sokaklar karla kaplı. Cumhuriyet ve Maraş Caddesi dışında çalışma yapılmıyor. Oralarda bile su ve kar birikintisi nedeniyle yürünmüyor.” şeklinde tepki gösterdi.

VATANDAŞLARI KAR YAĞIŞINA KARŞI UYARAN BELEDİYELER HAZIRLIKSIZ YAKALANDI

Yağışın geleceği günler öncesinden belli iken belediyenin hazırlıksız yakalandığını vurgulayan Vanlılar, “Belediye çalışmıyor, yani görmüyoruz. Kar yağışı başladı. Karla mücadele edecek yollarda ekip yok. Çalışmalar ancak yetersiz kaldı” diye sitem etti.

ESNAFLAR KAR TEMİZLEDİ

Sanat sokağı gibi işlek bölgedeki esnaflar, kar temizleme çalışması yapılmadığından dolayı iş yerlerinin önünü kendi imkanlarıyla temizledi. 

Kaynak: Vanolay - Suat Tink