Van Olay muhabirinin gündeme getirdiği Van Ferit Melen Havalimanı’nda yapılacak pist yenileme çalışmaları nedeniyle 3 ay boyunca uçuşların yapılamayacağı haberinden sonra DHMİ Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada uçuşların devam edeceği belirtildi. Ancak uçuşların nereden yapılacağına ilişkin bilgi verilmedi. Ulaştığımız havalimanı yetkilileri ile ihaleyi alan şirket yöneticilerinin açıklamaları ise çalışmalar esnasında havalimanının 3 ay boyunca uçuşlara kapatılacağını doğrular nitelikte. İşte o açıklamalar…

“YENİLEME ELZEMDİ, MUTLAKA YAPILMALI”

Yıllardır yapılan tüm çağrılara rağmen sefer sayısı ve fahiş bilet fiyatları sorunu çözülemezken Van Ferit Melen Havalimanı yapılacak pist çalışmaları nedeniyle uzun bir süre uçuşlara kapalı olacak. Yapılacak yenileme çalışmalarına ilişkin süreci Van Olay’a anlatan TÜRSAB Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe, “Geçen yıl ödemesi çıkmamıştı ama bu yıl ödeneği de çıktı, ihalesi de yapıldı. Vanlı bir işletme, yatırımcı inşaat firması ihaleyi aldı. 3 ay yani 90 gün içerisinde bitirme şartıyla ihale yapıldı. Maalesef sezonun başında, pik sezonu dediğimiz dönemde tadilat başlayacak. Hava şartları uyarsa Nisan ya da Mayıs ayında başlayacak. 3 ay içerisinde yüklenici firma, pistin tadilat ve tamiratını yapacak. Elzemdi, mutlaka yapılmalıydı. Allah muhafaza uçak kırılmalarına sebebiyet verecek bir dereceye gelmişti pistlerin arızası. 3 ay içerisinde bu tadilatı yapıp teslim edecekler. O süre içerisinde de alternatif bir havaalanı belirlenecek. Geçen yıl yapılsaydı Muş’a karar vermişlerdi. Hangi havaalanı alternatif seçilecek bu yıl daha öğrenemedik, yeri netleşmedi. Öyle durumlarda da uçaklar Van havaalanına inmiş gibi o alternatif havaalanına inecek ondan sonrası karayoluyla seyredecek” demişti.

DHMİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN AÇIKLAMA

Haberimizden sonra müşterilerinin kafasındaki belirsizliği gidermek için DHMİ’den bilgi almak isteyen turizmci Murat Beyaz’a “Havalimanımız seferleri devam etmekle olup yapılacak çalışmalar plan dâhilinde ve seyrüseferi etkilemeyecek şekilde olacaktır” cevabı verildi.

VAN OLAY HAVALİMANI YETKİLİLERİNE ULAŞTI

DHMİ’nin açıklamasından sonra Ferit Melen Havalimanı yetkilileri ve ihaleyi alan şirket yöneticileri ile yapılan görüşmelerde soru işaretleri giderilmedi. Yetkililer pistin havalar ısınınca kesin olarak onarıma alınacağını belirtirken şirkette bunu doğruladı. Şirket yöneticileri, ihaleyi aldıklarını ancak işe ne zaman başlanacağına dair bir bilgi verilmediğini belirterek, “Pistin mevcut durumu tehlike oluşturuyor, kesinlikle yenileme gerekiyor. İhaleyi aldık ve pisti yenileyeceğiz. 3 ay sürecek çalışmalar esnasında uçuşların yapılması imkansız görünüyor. Havalar ısınınca başlanacak dendi ancak DHMİ’den bize ne zaman başlayacağımıza ilişkin bilgi verilmedi.” ifadelerine yer verdi.

Edremit’te oturan emeklilere 2 bin TL ikramiye Edremit’te oturan emeklilere 2 bin TL ikramiye

Pistin yenilenmesi haberlerinin doğru olduğunu kabul eden Havalimanı yetkilileri ise sorulan “Havalimanı kapanacak mı? Uçuşlar duracak mı, durmayacaksa nerede ve nasıl devam edecek? Alternatif pist yapılacak mı?” gibi soruları yanıtlamaktan kaçındı.

Van’da uçaklar için risk oluşturan mevcut pistin yenilenmesinin mecburi olduğu ve uçuşların durmaması için olması gereken alternatif pistin bu sürede yapılamayacağı öğrenildi. Seçim sonrası çalışmaların başlanacağı ve uçuşların 3 ay boyunca başka bir havalimanından yapılacağı öngörülüyor.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink