Bölgenin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olan Gevaş Abalı Kayak Merkezi her gün binlerce kişiyi ağırlıyor. Kayak yaparken yaralanan veya rahatsızlanan kayakseverlerin imdadına ise Van İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri yetişiyor.van abalı kayak merkezi sağlık (2)

Bölgede görev yapan motorize ekipler, sağlık sorunu yaşayan kayakseverlerin yardımına koşuyor. Abalı Kayak Merkezinde yaşanabilecek muhtemel vakalara kısa sürede içinde kar motorlarıyla ulaşan ekipler, ilk müdahaleyi yaptıktan sonra yaralıyı sağlık durumuna göre ambulanslara taşıyor.van abalı kayak merkezi sağlık (5)

İlk müdahale açısından önemli bir görev üstlenen ekipler, bu yıl kayak sezonu itibariyle 88 yaralıyı başarıyla taşıdı.

Van’ın bu ilçesinde elektrik kesintisi yapılacak Van’ın bu ilçesinde elektrik kesintisi yapılacak

“2 DAKİKADA ULAŞIYORLAR”

Konuya ilişkin konuşan Paramedik Muammer Direk, her sezonunda olduğu gibi bu yıl da kayak merkezinde sağlık tedbirlerini aldıklarını belirtti. Kayak merkezinde pistin herhangi bir alanında yaralanan veya hastalanan vatandaşları pistin sıfır noktasında yer alan ambulanslar tahliye etmek amacıyla kar motosikleti kullandıklarını ifade eden Direk, “Kayak merkezi açıldığından bu yana 88 hasta taşımış bulunmaktayız. Bunun 47 tanesini kar motoruyla taşıdık. Abalı kayak merkezinde 2 adet kayak pistimiz bulunmaktadır. Birinci pistimize ulaşım süremiz 1 buçuk ve 2 dakika arasında yer almaktadır. İkinci etap dediğimiz dağın yüksek zirvesinden aşağı kayak yapılan kesimde ise 5 dakikada ulaşmaktayız” dedi.van abalı kayak merkezi sağlık (4)

KAYAKSEVERLERE GÜVEN VERİYOR

Öğrencilerini kayak merkezine getiren Ersan Sinanoğlu isimli öğretmen ise “Buraya okulumuzdaki öğrencilerimizle beraber geldik. Tabi gelirken bazı tereddütlerimiz vardı. Burada başımıza gelecek herhangi bir durumda muhtemel yaralanmalarda şüphelerimiz vardı. İşte bu konuda biraz araştırma yaptık ama öğrendik ki burada 112 sağlık ekipleri varmış. Bu da bizim için bir güven kaynağı oldu. Öğrencilerimizle daha rahat geldik, daha rahat eğleniyoruz. Herhangi bir durumda bize acil müdahaleyi yapacak ekiplerin burada olması bize ekstra bir güven veriyor” diye konuştu.van abalı kayak merkezi sağlık (1)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink