Van İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde İpekyolu, Tuşba ve Erciş’te açılan sağlıklı hayat merkezleriyle her yıl binlerce vatandaş sağlıklı yaşama adım atıyor. Van’da 2019 yılından itibaren hizmet veren merkezlerde; kanser taramaları başta olmak üzere, beslenme, çocuk gelişimi, ruh sağlığı, koruyucu ağız, bebek dostu, gebe sağlığı ve SMA testleri gibi birçok alanda ücretsiz sağlık hizmeti sunuluyor.Van Sağlıklı Hayat Merkezleri (1)

Gıdı sarkması neden olur? Gıdı sarkması neden olur?

Aile Sağlığı Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak başvurulan merkezlerde, belirli testlerden geçen vatandaşlar tedavi için gerekli yönlendirmeleri alıyor. Van Sağlıklı Hayat Merkezleri (3)Ayrıca merkezlere başvuranlar uzman eğitmenler eşliğinde haftanın 2 günü spor yapabiliyor.Van Sağlıklı Hayat Merkezleri (4)

“KADINLARIMIZIN HAYATINI KURTARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Kanser taramalarına vurgu yapan İpekyolu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Zübeyde Kul, İpekyolu, Tuşba ve Erciş ilçelerinde kurulan sağlıklı hayat merkezlerinin vatandaşın yaşam kalitesini arttırdığını belirtti.İpekyolu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Zübeyde Kul

Vatandaşa hizmet verirken randevu usulüyle çalıştıklarını ifade eden Dr. Kul, “İpekyolu Sağlıklı Hayat Merkezinde 4 psikoloğumuz, 3 sosyal çalışmacımız, 2 diyetisyenimiz ve bir çocuk gelişimi uzmanımız bulunmaktadır. Randevu almaları zor değil. Aile hekimleri tarafından vatandaşlarımız bize yönlendiriliyor ya da hastaneden bize yönlendirilebiliyorlar. Burada kanser taramaları yapıyoruz.  8 kadından 1’i sağlıklı olduğu halde ileride meme kanseri olabiliyor. Bu çok önemli ve büyük bir rakamdır. Biz bunu erken yakalamaya ve kadınlarımızın hayatını kurtarmaya çalışıyoruz. Aile hekimleri hastalarını arayarak Aile Sağlığı Merkezinde topluyorlar. Bu hastaları merkezimize taşıyoruz. Buradaki gerekli taramalarını yaparak, bulundukları yere geri bırakıyoruz.” dedi.

“BEBEK DOSTU SINIFIMIZ VAR”

Sağlıklı Hayat Merkezinde gebe ve bebek dostu sınıflarının yer aldığını hatırlatan Kul, “Memeyi bırakan veya meme almakta zorlanan bebeklerimizi merkezimizdeki uzmanlarca değerlendiriyoruz. Annenin bebeğiyle ilişki kurmasını ve bebeğini sağlıklı bir şekilde emzirmesini sağlıyoruz. Gebeliğin son 3 ayında annelere eğitim veriyoruz. Bebeğe nasıl bakacağını ve nasıl emzireceği konusunda eğitim veriyoruz. Bebek doğduktan sonra da anneye ulaşarak verilen eğitimleri uygulayıp, uygulamadığını kontrol ediyoruz” diye konuştu.Van Sağlıklı Hayat Merkezleri (2)

İpekyolu Sağlık Hayat Merkezinde destekleyici tedavilerini sürdüren vatandaşlar ise verilen hizmetten ücretsiz şekilde yararlandıklarını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.Van Sağlıklı Hayat Merkezleri (7)Van Sağlıklı Hayat Merkezleri (6)Van Sağlıklı Hayat Merkezleri (5)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink