Van Sivil Dayanışma İnsiyatifi (VAN SDİ), Van Büyükşehir Belediye seçimlerine ilişkin yaşanan mazbata olaylarına dair açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Van sivil dayanışma inisiyatifi olarak öncelikle 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. Seçimler, halkın iradesinin ortaya konulduğu siyasi süreçlerdir.Meşru ve şeffaf gerçekleşen seçim sonuçlarına saygı duymak herkesin görevi ve ödevidir.

Hukuka uygun seçim sonuçlarına saygı duyulması ülkemizde barış ve huzurun korunması açısından son derece büyük ehemmiyet arz etmektedir.

Seçime yönelik itiraz hususunda şiddete bulaşmadan hukuki yollarla hak aramak, itirazda bulunmak herkesin hakkıdır. Nitekim Van'daki hukuki süreç ve itiraz süreci henüz bitmemiştir ve itirazlar devam etmektedir. Dolayısıyla mazbatanın kime verileceği henüz kesinleşmiş değildir.

Hal böyle iken kırıp dökerek hak aranması Van şehrinin cadde ve sokaklarının savaş alanına dönüştürülmesi kabul edilemez.

Şehrimizin huzur ve sükûnetini sekteye uğratacak her türlü girişimden uzak durmak, suhuletle hareket etmek, akli selim davranmak Van halkına yakışan davranış olacaktır.

Van’da define ihbarına giden ekipler patlayıcı mühimmat buldu Van’da define ihbarına giden ekipler patlayıcı mühimmat buldu

Halkımıza, esnafımıza bayram arifesinde maddi zarara uğratmak, şehrimizi kargaşaya sürüklemek, korku iklimi oluşturmak kimseye bir şey kazandırmayacaktır."

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi