Van Gölü Feribot Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten ve Türkiye’nin en büyük iki feribotu olan Sultan Alpaslan ile İdris-i Bitlis feribotları yük ve yolcu taşımacılığına devam ediyor. Peki, Van – Tatvan Feribot sefer saatleri nasıl? Van – Tatvan feribot ücretleri ne kadar? İşte Tatvan – Van Feribot yolculuğu hakkında bilinmesi gerekenler…Van Gölü Feribot Yolculuğu Tatvan Feribot Seferleri (6)

Her biri 350 yolcu taşıma kapasitesine sahip olan 135,66 metre boyundaki feribotların ayrıca 4 bin ton yük ve 50 adet vagon taşıma kapasitesi var. Van Gölü üzerinde yüzde 100 yerli ana makine ile çalışan feribotlar, Tatvan – Van arasındaki bir seferi ise yaklaşık 5 saatte tamamlamış oluyor.Van Gölü Feribot Yolculuğu Tatvan Feribot Seferleri (5)

VAN GÖLÜ EKSPRESİ ROTASINI TAMAMLIYOR

Turistik Van Gölü Ekspresi’nin son durağı olan Tatvan’dan Van’a yolcu taşımacılığı yapan feribotlar eşsiz bir yolculuk imkanı sunuyor. Masmavi Van Gölü manzarası eşliğinde ucuz bir yolculuk sunan feribotlara ilişkin bilinmesi gerenleri derledik.

Van'da bir araçta yapılan aramada 11 canlı keklik bulundu Van'da bir araçta yapılan aramada 11 canlı keklik bulundu

RAYLARIN BİTTİĞİ YERDE FERİBOTLAR DEVREYE GİRİYOR

Tatvan’a kadar demiryolu ile gelen vagonlar burada rayların bitmesiyle birlikte Van Gölü’nü gemi üzerinde geçiyor ve ardından Van iskelesinde tekrar raylarla buluşan vagonlar uluslararası yolculuğuna devam ediyor. Vagonların feribottaki yolculuğu ise yaklaşık 5 saat sürüyor.Van Gölü Feribot Yolculuğu Tatvan Feribot Seferleri (4)

VAN – TATVAN FERİBOT SEFER SAATLERİ

Van Gölü Feribot Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Van – Tatvan ve Tatvan – Van Feribot sefer saatleri şöyle:

Yük yoğunluğuna göre seferler değişkenlik gösterebiliyor. Genellikle Tatvan’dan Van’a Sabah 09:00 gibi Van’dan Tatvan’a ise 15:00 – 16:00 –  17:00 Gibi seferler yapılabiliyor.

Sefer saatlerine ilişkin detaylı bilgiyi (0434) 827 80 40 numaradan öğrenebilirsiniz.Van Gölü Feribot Yolculuğu Tatvan Feribot Seferleri (3)

VAN GÖLÜ FERİBOT ÜCRETLERİ

Van’dan Tatvan’a yolculuk yapmak isteyenler kişi başı 75 TL ödeyerek feribot bileti alabiliyor.Van Gölü Feribot Yolculuğu Tatvan Feribot Seferleri (2)

ÖNEMLİ HATIRLATMA

Van Gölü üzerinde bulunan feribotlarla Tatvan’a geçmek isterseniz eğer, bilmeniz gereken en önemli şey feribotların kesin bir sefer tarifesinin olmamasıdır. Tren taşımak için kullanılan feribot sisteminde yolcu da taşınmaktadır ancak feribot genelde ‘dolunca kalkar’ mantığıyla çalışmaktadır. Tatvan’a feribotla geçmek yaklaşık 4-5 saattir.Van Gölü Feribot Yolculuğu Tatvan Feribot Seferleri (1)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink