Van'da günlerdir devam eden sağanak yağışlar etkili olmaya devam edecek. AFAD, Meteoroloji ve Van Valiliği yağışlara karşı vatandaşları uyarıyor.

Van Valiliğinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bölgemiz genelinde havanın çok bulutlu ve akşam saatlerinde aralıklı yağış geçişleri olması tahmin edilmektedir. Yarın (Perşembe) öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı olması beklenmektedir.  Yağışların yarın (Perşembe) Van il merkezi ve kuzey ilçelerinde (Muradiye, Çaldıran, Erciş, Özalp, Saray) akşam saatlerinden itibaren aralıklarla kuvvetli yağış şeklinde etkili olacağı tahmin edilmektedir.

Yarın (Perşembe) rüzgarın öğle ve akşam saatleri arasında, bölgemiz genelinde kuvvetli rüzgar (30-50 km/sa) ve yükseklerde fırtınamsı rüzgar (50-70 km/sa) şeklinde etkili olacağı beklenmektedir.

Ayrıca bölgemiz genelinde sıcaklıkların 3 ila 5 derece azalması beklendiğinden; yağışların, yükseklerde karla karışık yağmur şeklinde görüleceği tahmin edilmektedir.

Çaldıran'da muhtarlara yönelik hizmet içi eğitim programı Çaldıran'da muhtarlara yönelik hizmet içi eğitim programı

Yağış ve kar erimesine bağlı olarak sel, su baskını, yerel  dolu yağışı, yıldırım, çamur şeklinde yağış, kuvvetli rüzgarla birlikte ağaç devrilmesi, çatı uçması, enerji nakil hatlarında kopma, deniz ulaşımında oluşabilecek aksamalara karşı vatandaşlarımızın ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir."

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi