Van Valiliği, son dakika uyarısında bulundu. Sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, Van'ın güney  (Bahçesaray, Başkale, Çatak, Gevaş ve Gürpınar) ve kuzey (Çaldıran, Muradiye ve Erciş) ilçelerine kar uyarısı geldi.

Yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi:

İpekyolu'ndaki camilerde Ramazan hazırlığı İpekyolu'ndaki camilerde Ramazan hazırlığı

"Bölgemizin doğusunda (Muş,Bitlis) aralıklarla devam eden kar yağışlarının, akşam saatlerinden itibaren Van'ın güney  (Bahçesaray, Başkale, Çatak, Gevaş ve Gürpınar) ve kuzey (Çaldıran, Muradiye ve Erciş) ilçelerinde etkisini artırması ve yarın (Cumartesi) gün boyu kuvvetli, yükseklerde yoğun kar yağışı şeklinde devam etmesi tahmin edilmektedir. 

Yağışların bu gece yarısından, yarın (Cumartesi) sabah saatlerine kadar Van'ın merkez ilçeleri (Edremit, İpekyolu, Tuşba) ve çevresinde etkili olması, yarın (Cumartesi) öğle saatlerinde hafifleyerek aralıklarla devam etmesi, akşam saatlerinden sonra sıcaklığın düşmesiyle birlikte etkisini tekrar artırması beklenmektedir.

Kar yağışları sırasında yükseklerde kuvvetli rüzgarla birlikte tipi hadisesine bağlı olarak görüş mesafesinde azalma, çığ tehlikesi, bölgenin yüksek rakımlı karayolu geçitlerinde (Karabet, Kurubaş, Güzeldere, Tendürek) ulaşımda akşama, buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır."

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi