Van Yazarlar ve Şairler Birliği tarafından düzenlenen fuarı ziyaret eden Vali Balcı, standları dolaşarak yazar ve şairlerle hasbihal etti.

Vali Balcı,"Bu güzel etkinliğin düzenlemesine katkısı olan bütün Vanlı yazarlarımıza, sanatçılarımıza, edebiyatçılarımıza, şairlerimize canı gönülden, yürekten teşekkür ediyorum. Kitap okumayı, eğitimi, yazmayı, çizmeyi seven bir vali olarak bugün burada da bulunmaktan büyük mutluluk ve memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Ayrıca yazarları, şairleri, sanatçıları da çok önemsediğimi ifade etmek istiyorum. Daha önce de dile getirmiştim. Yazarlar, sanatçılar aslında şehrin kalitesinin göstergesidir. Sizler şehrimiz adına, memleket adına güzel işler yapıyorsunuz. Ben de sizleri desteklemekten büyük mutluluk duyuyorum. 

Van’da kitap adına güzel işler yapıldı. Kitap Van projesiyle 3 milyon kitabı Van'a kazandırdık. Biz  bu tohumu serpiyoruz. İleride bunun verimlerini, faydalarını görmüş olacağız. 

500 bin TÜBİTAK kitabı aldık. Mesela 500 bin tane TÜBİTAK kitabı olan başka bir il yok. 

İlçelerimize 11 tane bebek çocuk kütüphanesi yaptık. Açılış hazırlıklarındayız. 

Ayrıca 250 tane de okul kütüphanesi kurduk. Onun dışında tiyatro binasının yanında şimdi büyük bir halk kütüphanesi ile çocuk kütüphanesinin temelini attık. O da bittiğinde Van'a çok büyük değer katacak. Onun yanına da şimdi büyük bir Kültür Merkezi yapıyoruz. O da Van'ın kültürüne, sanatına çok büyük katkı sağlayacak. 

İlçe halk kütüphanelerinin kitap varlığı 238 bin civarındaydı. Şu anda 450 bine çıkardık. Edremit'e bir tane daha kütüphane açtık. 

Van YYÜ Kampüsünde Tarım Kredi Kooperatifi Marketi Açıldı Van YYÜ Kampüsünde Tarım Kredi Kooperatifi Marketi Açıldı

Ayrıca okullarda bir saat okuma saati ilan ettik. Bunun dışında yılda 4 kez de ödül töreni yapıyoruz. Şu anda Van'ın kütüphanelerinde dünyanın bütün yazarlarının çizerlerinin kitapları var. 
Bütün anaokul, ilkokul, ortaokullara da sınıf kitaplığı yapıyoruz. 

Her bir sınıfta 25-30 tane kitap bulunuyor. 285 bin kitap sadece sınıflar için aldık. 200 bine yakın yabancı dil kitabı aldık, okullara kazandırdık. Tematik okullara kitap aldık. 

PTT kanalıyla çocuklarımıza kitap gönderiyoruz. Şu ana kadar 80 bin çocuğa 140 bin civarında kitap posta yoluyla gönderildi.”dedi.

Kaynak: Van Olay - Suat Tink