Van Ticaret Borsası Başkanı Nayif Süer, yaş ve kuru meyve çiftçilerine büyük bir müjde duyurdu. Başkan Süer, borsada sıklıkla tescil işlemi yapan İş İnsanı Mehmet Arif Öztürk’ü, VANTB’ye davet etti. Süer, makamında görüştüğü Öztürk’ü, Van’da yatırım yapmaya davet etti. Bunun üzerine Öztürk, Van’ın Gevaş İlçesi Atalan Mahallesi’nde arazi satın aldı ve yaş ve kuru meyve paketleme işine başladı. Öztürk, Van’a yatırım yapma sözü verdi.

“YATIRIMIN VAN’DA YAPILMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

İş İnsanı Öztürk’ün Van’da yatırım yapması için ikna ettiklerini söyleyen Başkan Süer, “Arif bey, bu işi Bitlis Hizan’da yapıyordu. Biz de Bitlis’in yanı sıra Van’da yatırım yapmasını istedik ve Arif bey bizi kırmadı. Van’da da bir işletme açtı, ancak işletmenin kapasitesini büyütmek gerekiyor.” dedi.

“BORSA OLARAK ENTEGRE TESİS KURULMASI İÇİN PROJE DESTEĞİ VERDİK”

Öztürk’ün Gevaş’taki işletmesini ziyaret eden VANTB Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer, “Gerçekten çok mutlu oldum. Bugün işletmede Van Ticaret Borsası olarak işletmenin entegrebir tesis olması için proje aşamasında gerekli destekleri sunduk. 2 bin metrekarelik kapalı alan için hazırlanan proje TKDK Van İl Koordinatörlüğü’ne sunulacak. İnşallah onaylandıktan sonra, yakındabu proje Van’ımıza kazandırılır.” şeklinde konuştu.

“İSTİHDAM SAYISI YAKLAŞIK 200 KİŞİYİ BULUR”

“İşletmede şu anda yaklaşık 30-40 çalışıyor oysa entegre tesis kurulması durumunda bu sayı yaklaşık 200 kişiyi de bulur.” diyen Süer, “Van, Hakkari, Bitlis ve çevre bölge illerini de düşünürsek, çiftçilerimizin yanı sıra tarlada ve bahçede çalışanlar ile birlikte binleri on binleri etkileyen bir yatırım söz konusudur. Çok güzel bir çalışmadır, özellikle hem ilimiz hem de bölgemiz insanı için de büyük bir fırsattır.”ifadelerini kullandı.

“VAN VE ÇEVRE İLLERDEN TONAJ SINIRI OLMADAN MEYVE SATIN ALINACAK”

İşletme için Van, Hakkari, Bitlis ve bölge çevre illerinden elma, armut, kayısı, kuş burnu, dut, ceviz, kayısı, kayısı çekirdeği ve erik, herhangi bir tonaj sınırlaması olmadan satın alınacağını belirten VANTB Başkanı Süer, “Eskiden satılmadığı için tüm meyveler boşa gidiyordu. Oysa şimdi değerlendirilecek. Çiftçilerimiz bahçelerini büyütebilirler. İşletme sözleşmeli ve garantili alım yapacak. Bu kıymetli yatırımı için kendisine teşekkür ediyorum.”dedi.

Vanlılar jeneratörleri hazırlayın! Gün ortasında mesai saatinde elektrik kesintisi yapılacak. Kesinti birçok ilçede var Vanlılar jeneratörleri hazırlayın! Gün ortasında mesai saatinde elektrik kesintisi yapılacak. Kesinti birçok ilçede var

“ENTEGRE TESİSİN KURULMASI İÇİN YETKİLİLERDEN DESTEK İSTİYORUZ”

Entegre tesis projesinin Van ve bölge için çok değerli olduğunu vurgulayan VANTB Başkanı Süer, “Entegre tesisin kurulması için sayın valimizden ve milletvekillerimizden destek istiyoruz. Şimdiden hayırlı olsun diyorum.”görüşlerine yer verdi.

“BAŞKAN SÜER’E TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ziyaret nedeniyle VANTB Başkanı Nayif Süer’e teşekkür eden İş İnsanı ve Gevaş ta kurulan Öztürk Narenciye Gıda İşletmesi Sahibi Mehmet Arif Öztürk, “ Van ve çevre illerdeki çiftçilerin ürünlerini sonuna kadar almaya hazırız. Başkanımız bizden Van’da yatırım yapmamızı istedi, biz de kendisini kırmadık. Sadece Bitlis’te değil, Van’da da yatırım yaptık. Tüm yetkililerden destek rica ediyorum. Şu anda günlük yaklaşık 10 ton kapasite ile çalışıyoruz. Entegre tesis kurulduktan sonra günlük yaklaşık 20 ton kapasite ile çalışmayı hedefliyoruz.” dedi.

İŞÇİLER KENDİ ŞEHİRLERİNDE ÇALIŞMAKTAN MEMNUN

İşletmede çalışan işçiler, eskiden Adana, Mersin illerine gitmek zorunda kaldıklarını söylüyor. Van’da çalışma imkanı bulmaktan memnun olduklarını anlatan işçiler, Van’da işletmenin açılması üzerine şehir dışına çıkmaya gerek kalmadan çalıştıklarını belirtiyor.

KADIN İŞÇİLER MEMNUNİYETİNİ DİLE GETİRDİ

İşletmede çalışan kadınlar, kendi ayakları üzerinde durmanın sevincini yaşıyor. Aile ekonomisine destek olduklarını söyleyen kadınlar kendi emeklerinin karşılığını kazanmanın sevinci içerisindeler. Kendi şehirlerinde çalışmanın güzel bir duygu olduğunu söyleyen kadınlar, “Ailemizin yanında ve ilimizde çalışıyoruz. Güzel imkandan faydalanmamızı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.” diyorlar.