Batı'daki üniversitelerde siyonist işgal rejiminin Gazze saldırılarına tepki gösterilirken, Türkiye'deki üniversitelerde de Gazze katliamına tepkiler gelmeye devam ediyor. Van YYÜ’de düzenlenen basın açıklamasına katılan akademisyen ve öğrenciler yaşanan soykırıma dikkat çekti.Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (13)

Öğrenci Toplulukları Platformu tarafından kurulan “Kampüs İntifadası Çadırı”nın önünde toplanan öğrenci ve akademisyenler 10 gün boyunca çadırlarda nöbete devam edeceklerini belirtti.Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (11)

Kur'an Tilavetiyle başlayan basın açıklamasını Platform adına Üniversite Camii İmam Hatibi Alaattin Demirel okudu.Alattin Demirel

“GAZZE’DE İNSANLIĞI VE İNSANA DAİR NE KADAR DEĞER VARSA HEPSİNİ ÖLDÜRDÜLER”

Gözaltı ve tutuklamalara rağmen dünya halklarının israil zulmünü haykırmaktan vazgeçmediğine vurgu yapan Demirel, “Bugün Gazze’de israil terör devleti, dünyanın gözü önünde kardeşlerimizi acımasızca katlediyor. Siyonist Yahudiler ve onların batılı işbirlikçileri Gazze’de insanlığı ve insana dair ne kadar değer varsa hepsini öldürdüler. İslam dünyasından ise zayıf, cılız seslerden başka ses çıkmıyor. Üzerimize adeta ölü toprağı serpilmiş. Kendini Müslüman olarak tanımlayan milyonlarca insan basit konforlarından dahi ödün veremiyor. İsrail menşeli ürünlerin boykot edilmesine bile destek vermiyorlar. Oysa Hristiyan batı ülkelerinin halkları Gazzeli mazlumlar için daha yüksek sesle bu zulme karşı çıkıyorlar. Bildiğiniz üzere Başta Amerika olmak üzere dünyanın pek çok üniversitesinde İsrail ve Siyonist zulmü telin ediliyor.  Siyonist İsrail hükümeti protestoları bile kabullenemiyor. Siyonist terör devletinin Amerika ve batı ülkelerinin yönetimlerine yaptığı baskılarla üniversite öğrencilerinin ve halkın seslerini kısmaya çalışıyorlar. Her türlü baskı gözaltı ve tutuklamalara rağmen bu insanlar İsrail zulmünü haykırmaktan vazgeçmiyor.” dedi.Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (1)

“BUGÜN DÜNYADA ÇIKAN EN GÜÇLÜ SES GAZZE’Lİ ŞEHİTLERİN SESİDİR”

Artık söylenecek sözün kalmadığını belirten Demirel, “Biz ne zaman bu hale geldik? Gazze’deki kardeşlerimiz günün ne kadarında aklımızda, zihnimizde, gönlümüzde ve en önemlisi gündemimizde? Hangi geceler Gazze’deki katliamlar sebebiyle uyku tutmuyor, uyuyamıyoruz? Gazze ne kadar gündemimizde? Zalimlere ne kadar öfkeliyiz? Ve bu öfkemizi ne kadar gösteriyoruz? Onlara hizmet ettiğini açıkça beyan eden veya hizmet ettiğini bildiğimiz kaç tane firma ile ne pahasına olursa olsun artık yollarımızı ayırdık? Günde kaç kişiye zalimleri ve onların karşısında olduğumuzu, olunması gerektiğini anlatıyoruz? Kalbimizin ızdırabı ne kadar gözlerimizde yaşa dönüşüyor? Günde kaç defa ellerimizi kaldırıp, çaresizliğimizi Allah’a bildirip kardeşlerimiz için dua ediyoruz? Gerçekten ne kadar üzgünüz? Bizler Öğrenci Toplulukları Platformu olarak bugün burada kardeşlerimizin yanındayız. Fiziksel olarak olmasa da gönlümüz, kalbimiz ve dualarımız onlarla birlikte. Yönümüz belli, safımız belli, tarafımız belli. İlahi deftere kayıt düşüyoruz. Derdimizi haykırıyoruz. Bu anlamda Gazze’li kardeşlerimizin yanında olduğumuzu haykırmak, tavrımızı, tepkilerimizi, duygularımızı yeniden gözden geçirmek zorundayız. Hayatın olağan akışı içinde körelen kardeşlik duygularımızı, tutum ve davranışlarımızı, bakış açılarımızı, bize ve kardeşlerimize düşmanlık edenlerle ilişkilerimizi gözden geçirmek zorundayız. Gazze’deki kardeşlerimizle gönül bağımızın güçlendirmek zorundayız. Dostumuzu, düşmanımızı tanımak ve konumumuzu, yerimizi buna göre belirlemek zorundayız. Artık sözün bittiği yerdeyiz. Bugün dünyada çıkan en güçlü ses Gazze’li şehitlerin sesidir. Başta Müslümanlar olmak üzere herkes bu sese kulak vermeli. Rabbimiz bizi duyanlardan eylesin! Şehitlerin mesajını anlayanlardan eylesin!” diye belirtti.Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (15)

Iraklı turizmcilerden Van ve Hakkari'ye çıkarma Iraklı turizmcilerden Van ve Hakkari'ye çıkarma

Kampüs İntifadası Çadır Nöbeti etkinliği, Van YYÜ Alley Yolu’nda 16 Mayıs’a kadar devam edecek.Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (14)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (18)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (17)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (12)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (10)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (9)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (8)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (7)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (5)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (6)D S C F2122Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (4)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (3)Van Yyü Gazze Çadırı Nöbeti (2)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink