Edremit ,Erciş, Saray ,Gevaş ve Gürpınar’a Uyarı var! Edremit ,Erciş, Saray ,Gevaş ve Gürpınar’a Uyarı var!

 Turizm şenliğinin ilk gününde Van Valiliği ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün katkılarıyla Van YYÜ akademisyenleri tarafından “Van’da Yapılan Arkeolojik Kazıların İl Turizmine Olan Katkıları” temalı panel düzenlendi. Van Müzesi’nde gerçekleştirilen Doç. Dr. Emine Cihangir moderatörlüğündeki panelde, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsen Baş Terzioğlu “Geleceğe Miras Projesi Kapsamında Eski Van Şehri’nde Planlanan Çalışmalar”, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu “Çavuştepe ve Zernaki Tepe Kazılarının Van Turizmine Katkısı” ve Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ercan Çalış “Gevaş Selçuklu Mezarlığı Kazı ve Restorasyonunun Van Turizmine Katkısı”  başlıklı sunumlar gerçekleştirdiler.
 Vanyyü Turizm 1
Van YYÜ Turizm Fakültesi bahçesinde gerçekleşen ikinci günkü etkinlikte Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenay Baydaş, bacasız sanayi olan turizmin önemine değinerek öğrencilere seslendi. Turizmin sadece yerel ve ulusal ekonominin canlanmasına katkı sunan ekonomik bir faaliyet olmadığını ifade eden Rektör Yardımcısı Baydaş, turizmin aynı zamanda kültürel bir etkileşim fırsatı yarattığını belirtti.
 
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi olarak Van’ın sahip olduğu turizm potansiyelinin de farkında olduklarını vurgulayan Rektör Yardımcısı Baydaş, “Bu potansiyeli en güzel şekilde değerlendirmek için bacasız sanayi olarak bilinen turizmin birçok sektörü etkilediğinin farkında olarak tüm kent paydaşlarımızla koordineli şekilde çalışmakta ve Van şehrini bir turizm kenti haline getirme çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bilindiği üzere Van köklü geçmişi, sahip olduğu doğal değerleri ve derin kültürel mirasıyla, kedisiyle, gölüyle tam bir turizm kenti konumundadır. Biz, üniversite olarak kendi değerlerine sahip çıkan ve bu değerleri ulusal, uluslararası platformlarda en iyi şekilde temsil ve tanıtma görevlerinin bilinciyle hareket etmekteyiz. Bu kapsamda, akademisyenlerimizle birlikte çeşitli çalışmalar yaptık ve hâlihazırda yapmaya devam etmekteyiz.” ifadelerini kullandı.Vanyyüturizm
 
Yaptıkları tüm çalışmalar ışığında Turizm haftasını bölgemizdeki doğal, kültürel ve tarihi değerleri topluma ve dünyaya tanıtmak, bu değerleri vurgulamak ve turizmin ülkemize sağladığı yararları tartışmak için bir fırsat olarak gördüklerini belirten Rektör Yardımcısı, daha güçlü, daha nitelikli ve sürdürülebilir bir turizm için birlikte samimiyetle çalışmaya devam diyerek herkese teşekkür etti.
 
Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülsen Baş Terzioğlu ise herkesin Turizm Haftası’nı kutlayarak turizmin önemine değindi. Turizmin ilgililerine dair bir bilinç ve farkındalık oluşturmak bunun yanı sıra kentin turistik değerlerinin tanıtmak ve öne çıkarmak için Turizm Haftasını bir şenlik hâline dönüştürdüklerini ifade etti.  Bu şenlik kapsamında çeşitli etkinlikler hazırladıklarını belirten Dekan Terzioğlu, bu etkinliğin ilerleyen yıllarda da çok daha genişleyerek, zenginleşerek ve çeşitlenerek üniversitemizin geleneksel bir etkinliği olması arzusunda olduklarını belirtti.​​​​​​​​​​​​​​Van Yyü Turizm Haftası
 
Konuşmaların ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenay Baydaş ve akademisyenler, Turizm Fakültesi öğrencilerinin ürünlerini sergiledikleri kermesi dolaşarak onlarla sohbet ettiler. Çeşitli sanat atölyelerinin de gerçekleştiği etkinlikte öğrenciler Turizm Şenliğinin tadını çıkardılar.
 
Turizm Şenliği, Turizm Fakültesi akademisyenleri ve öğrencilerin fidan dikim etkinliği sonrasında kampüste bisiklet turu ile sonlandırıldı.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi