Van'ın Gürpınar ilçesinde bulunan Zernek Barajı çok şiddetli kuraklık etkisiyle 6 yıldır hızla küçülmeye devam ediyor.zernek-barajı  (2)

Barajda yaşanan kuraklığa ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan İnşaat Yüksek Mühendisi Faruk Görünüş, gerekli önlemler alınmazsa Zernek Barajının önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yok olacağını belirtti.zernek-barajı  (3)

HÜDA PAR, Edremit, Bahçesaray, Çatak, Gürpınar ve Özalp Belediye Başkan adaylarını açıkladı HÜDA PAR, Edremit, Bahçesaray, Çatak, Gürpınar ve Özalp Belediye Başkan adaylarını açıkladı

Görünüş, “Van'ın Gürpınar ilçesinde 104 hm3 su hacmine sahip Zernek Barajı çok şiddetli kuraklık etkisiyle 6 yıldır hızla küçülmeye devam ediyor. Bu yıl meydana gelen yağış miktarı son yılların en düşük seviyesinde! Önümüzdeki yaz aylarında bu etki bariz şekilde görülecektir! Baraj suyu yüzeyinde acilen yüzeysel buharlaşmayı engelleyecek önlemler alınmadığı takdirde, çok değil sadece bir kaç yıl içerisinde; Baraj işlevini tamamen yitirecek ve geriye dönüşü olmayan kuraklık sürecinden kaynaklı, Zernek Barajı çöp yığınına dönecek! Barajın su hacmi azalacağı ve buna bağlı olarak oksijen miktarı azalacağı için, baraj içerisinde toplu balık ölümleri gerçekleşecek! Tarım ve hayvancılıkta kentte önemli yere sağlayan Gürpınar tarım ve hayvancılık faaliyetleri durma noktasına gelecek! Su bulamayan çiftçiler, su ihtiyacını daha önce olduğu gibi kaçak yollarla Gürpınar su kaynağından #Van'a gelen ana iletim hattını delmek suretiyle karşılamaya çalışacak! Geçiminin büyük bir bölümünü tarım ve hayvancılıkla sağlayan Gürpınar ilçesi, ekonomik krizle burun buruna gelecek! Ana iletim hatlarının hasar görecek olmasından dolayı,  yaşanacak arızalar sebebiyle Van merkezde su kesintileri artacak! Bunlar komplo teorisi değil, gerçek saha verileri!” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi