Van’ın Erciş ilçesine 408 milyonluk dev yatırım. 40 MW kurulu gücünde Erciş-2 Güneş Enerji Santrali (GES) ve 40 MWh kapasiteli Elektrik Depolamalı Üretim Tesisi (EDT) kurulacak.

Yaklaşık 600 bin m2’lik alanda 40 MW kurulu gücünde Erciş-2 Güneş Enerji Santrali (GES) ve 40 MWh kapasiteli Elektrik Depolamalı Üretim Tesisi (EDT) kurulması planlanıyor. Projenin değeri 408 milyon TL olarak hesaplanıyor.

Van YYÜ'de Veteriner Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi düzenlendi Van YYÜ'de Veteriner Biyokimya ve Klinik Biyokimya Kongresi düzenlendi

Proje kapsamında kurulacak olan güneş enerji santralinde 500 W panel gücüne sahip 80 bin adet panel kurulacak. Ayrıca proje kapsamında 40 MWh Kurulu güce sahip Elektrik Depolama Tesisi kurulacak. Depolama tesisinde lityum-iyon batarya sistemi kullanılacak ve 8 adet 5 MW’lık ünite yer alacak.

Santralde yılda toplam 80 milyon kWh/yıl elektrik enerjisi üretilecek. Santralde üretilen elektrik enerjisi Erciş TM’nin OG barasına yönlendirilecek ve başta Van İli başta olmak üzere yurt geneline verilmek üzere enterkonnekte sisteme aktarılacak.   

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi