19 Mayıs'ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılış törenine katıldıktan sonra, dönüş yolunda helikopter kazasında hayatını kaybeden İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin vefatı sonrası İran İslam Cumhuriyeti 14. Dönem Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu bugün gerçekleştiriliyor. Kazanan isim ülkenin 9. cumhurbaşkanı olacak. Van’da bulunan İran vatandaşları da sandığa gelerek oylarını kullanıyor.Van Iran Seçim Sandıkları (8)

61 milyon 452 bin 321 seçmenin bulunduğu İran'da halk, 28 Haziran'da cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gitti. İran İçişleri Bakanlığı Seçim Kurulu Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami'nin açıkladığı rakamlara göre Mesud Pezeşkiyan 10 milyon 415 bin, Said Celili ise 9 milyon 473 bin oy aldı.Van Iran Seçim Sandıkları (6)

Adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemeyince en çok oy alan Mesud Pezeşkiyan ile Said Celili, ikinci tura kaldı. Pezeşkiyan oyların yüzde 42,5'ini alırken Celili'nin oyu yüzde 38,6 oldu.Van Iran Seçim Sandıkları (7)

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu bugün gerçekleştiriliyor.Van Iran Seçim Sandıkları (5)

İKİNCİ TURDA KATILIM ARTTI

Türkiye’de oy kullanımı için Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Trabzon, Erzurum ve Van olmak üzere toplam 7 ayrı noktada sandık kuruldu. Daha önce sınır kapılarında yapılan oy verme işlemi bu yıl ilk kez Van Ticaret ve Sanayi Odasında da gerçekleştirildi. Şehir merkezinde kurulan sandığa gelen İranlı vatandaşlar, oy kullanma işlemini sorunsuz gerçekleştirdi. Van Iran Seçim Sandıkları (4)

İpekyolu, Edremit ve Tuşba işçi kura sonuçları açıklandı! İşte tam isim listesi… İpekyolu, Edremit ve Tuşba işçi kura sonuçları açıklandı! İşte tam isim listesi…

İlk tura nazaran katılımın yoğun olduğu gözlemlendi.Van Iran Seçim Sandıkları (2)

Oy verme işlemi 18.00’a kadar devam edecek.Van Iran Seçim Sandıkları (1)

Muhabir: Vanolay - Suat Tink