Van'da anne ayı ve yavruları yiyecek ararken görüntülendi Van'da anne ayı ve yavruları yiyecek ararken görüntülendi

 Van Evliya Çelebi MTAL Uygulama Otelinde başlayan kongre ile; adli bilimler, hemşirelik, eğitim, sağlık ve hukuk alanında konuların tüm yönleriyle tartışamaya açılarak uygulamalar ile örneklendirilmesi hedeflendi. Kongrenin açılışında Van ve YYÜ’yü tanıtan video gösteriminin ardından Türk Müziği Devlet Konservatuvarının hazırladığı Halk Oyunları gösterisi gerçekleştirildi.
 
YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Göya, Genel Sekreter Cahit Tekin ile katıldığı kongrenin açılışında kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Adli bilimlerin, birçok bilim dalının aynı yelpaze altında hizmet eden bilimler topluluğu olduğunu; adli tıp, adli fen bilimleri ve adli sosyal bilimlerden oluştuğunu ifade eden Prof. Dr. Cemil Göya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Düzenlenen bu kongrede, ülkemizde ve dünyada adli hemşirelikle ilgilenen ve çalışan bilim insanlarının bir araya gelmesi, bilgi ve deneyimlerini paylaşması bu kongrenin yeni akademisyenler için çok disiplinli ve disiplinler arası çalışmalarına zemin hazırlaması ve ülkemizde adli hemşireliğin gelişiminin desteklenmesi amaçlanmaktadır.”
 
Adli hemşireliğin adli bilimlerin en yeni çalışma alanlarından birisi olduğunu vurgulayan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Göya, “Özellikle suç ve şiddet olaylarının arttığı günümüzde gerek mağdurun gerekse failin ilk karşılaştığı sağlık personeli hemşirelerdir. Bu nedenle sağlık kurumlarında adli hemşireliğin bir an önce kurulması ve hemşirelerin özel eğitimden geçirilmesi gerekli düşüncesindeyim. Kongrede elde edilen sonuçlardan yararlanarak ülkemizdeki sorunların çözümü için neler yapılacağı ve Uluslararası Adli Hemşirelik Bilimlerine nasıl katkı sunulacağıyla ilgili bilgilerin edinilmiş olması temennisiyle başarılı bir kongre diliyorum.” ifadelerini aktararak konuşmasını sonlandırdı.
 
Kongrede YYÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Prof. Dr. Yaşar Göz yaptığı konuşmada, Adli hemşirelik alanının Türkiye’de yeni olduğunu, bu konuyla ilgili eğitim çalışmalarının da yakın bir zamanda yapılmaya başlandığını belirtti. Adli Hemşirelikle ilgili eğitim müfredatında konuya dair derslerin bulunmadığını ve bu konuda ilk yapılması gerekenin eğitim müfredatına Adli Hemşirelikle ilgili derslerin konulması olduğunu ifade ederek dünyada Adli Hemşireliğin gelişimi ile ilgili kısa bilgi verdi.
 
Kongre başkanlarından Erciş Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Bulduk, dünyada yeni bir alan olan Adli Hemşireliğin ülkemizde giderek gelişen çok yönlü bir hemşirelik alanı olduğundan bahsederek kongreye 8 farklı ülkeden, 52 üniversitenin göndermiş olduğu 150 bildirinin kabul edildiğini ifade etti. Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Bulduk, kongreye desteklerini esirgemeyen tüm katılımcı ve akademisyenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.
 
Kongre başkanlarından Yozgat Bozok Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı Öğr. Ü. Prof. Dr. Sevinç Polat ile Kırıkkale Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yurdagül Erdem de kısa birer konuşma yaptılar.
 
Prof. Dr. Cemil Göya tarafından kongre başkanlarına plaket takdiminin gerçekleştirilmesinin ardından panel oturumlarına geçilen kongre, 24 - 26 Nisan tarihleri arasında yüz yüze ve çevrim içi olarak gerçekleşecek.
 
Kongre açılışına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Göya, Genel Sekreter Cahit Tekin, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Göz, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Remzi Tuntaş, Erciş Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Bulduk, Yozgat Bozok Üniversitesinden Prof. Dr. Sevinç Polat, Kırıkkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yurdagül Erdem ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi