Tüm Türkiye’de olduğu gibi Van’da da işgalci İsrail’in saldırılarını protesto etmek amacıyla başta belediyeler olmak üzere birçok kurum boykot kararı aldı. Van Büyükşehir, Edremit, İpekyolu, Tuşba ve diğer kurumlar boykot kararı aldıklarını duyurdu.

İŞTE BOYKOT KARARI ALAN KURUMLARIN TAM LİSTESİ...

VAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Van Büyükşehir Belediyesi’nin X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, “Filistin’in Her Daim Yanındayız! Büyükşehir belediyemiz ve iştiraki şirketlerimizde İsrail’e ait markaların ürünleri satılmayacaktır. Biz de Van Büyük Şehir Belediyesi olarak Filistin’de yaşanan zulme karşı milletimizin kararlılıkla gerçekleştirdiği: boykot çağrısına tam destek veriyoruz.” İfadelerine yer verildi.

EDREMİT BELEDİYESİ

Van Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Filistin'in yanındayız ve zalimlerin karşısındayız. Belediyemize ait tesislerde işgalci İsrail'e ait markaların ürünlerini satmıyoruz." ifadelerini kullandı. Başkan Say; İskele Kafe, Seyirtepe Kafe ve Glütensiz Kafe & Fırın işletmelerinde israil menşeli ürünlerin satışının durdurulduğunu duyurdu.

İPEKYOLU BELEDİYESİ

İpekyolu Belediyesi'nin X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, “Boykotta biz de varız! Belediyemiz, İsrail firmalarının ürünlerini artık satmıyor. Hizmetlerimizi yerel ve adil ürünlerle destekleyerek, dayanışma ruhunu yükseltiyoruz! Filistin’de yaşanan insanlık suçuna ekonomik anlamda destek verdiği bilinen markaların ürünleri sosyal tesislerimizde satışları durdurulmuştur” ifadelerine yer verildi.

TUŞBA BELEDİYESİ

Van'da Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman başkanlığında toplanan Tuşba Belediye Meclisi, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadı. Meclis üyeleri, 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde çocuk, genç, yaşlı binlerce kişinin saldırılarda hayatını kaybettiğini belirterek, İsrail'e tepki gösterdi. Belediye Başkanı Akman, belediye ve tüm iştiraklerinde yiyecek, içecek ve temizlik malzemelerinde İsrail menşeli ürünlerin alımı, satımı ve kullanımını durdurduklarını ifade etti.

BAHÇESARAY BELEDİYESİ

Bahçesaray Belediyesi sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Belediye Başkanlığımıza ait sosyal tesislerimizde İsrail destekçisi ürünlerin satışı yasaklanmıştır.” ifadelerine yer verdi.

ERCİŞ BELEDİYESİ

Erciş Belediyesi’nden yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi; “Erciş Belediyemize ait Emrah ile Selvi Aile Çay Bahçemizde İsrail destekli ürünlerin satışı ve dağıtımı. Yasaklanmıştır.”

MURADİYE BELEDİYESİ

Belediye’nin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “BOYKOTTA BİZ DE VARIZ! İsrail destekli ürünlerin satışı ve dağıtımı YASAKLANMIŞTIR” denildi.

VAN YYÜ

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na (SKS) bağlı tüm işletmelerde, israil’e ait ürünlerin satışı durduruldu. Sosyal medyada yapılan açıklamada, “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na (SKS) bağlı tüm işletmelerde, Filistin’de yaşanan insanlık suçuna ekonomik anlamda destek verdiği bilinen İsrail menşeli ürünlerin satışı yapılmamaktadır.” İfadeleri kullanıldı.

Van'da zorunlu kış lastiği denetimi Van'da zorunlu kış lastiği denetimi

MURADİYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Muradiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal medya hesapları üzerinden yapılan açıklamada, “İlçe geneli tüm okullarımızda öğretmenevimizde ve kantinlerimizde israil mallarının satışını durduruyoruz.” denildi.

Yapılan boykot açıklamaları vatandaşlardan takdir topladı. Vanlılar, diğer kurum ve kuruluşların da boykota katılmasını istedi.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink