HÜDA PAR Ankara Pursaklar Belediye Başkan Adayı Bayram'dan önemli ziyaret HÜDA PAR Ankara Pursaklar Belediye Başkan Adayı Bayram'dan önemli ziyaret

Saadet Van İl Başkanlığı haftalık basın açıklamalarını sürdürüyor. Bu haftaki gündem değerlendirmesinde depremlere değinen İl Başkanı Özay İlhan, Van’ın deprem gerçekliğine dikkati çekti.
 

Özay İlhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Bir yıl önce ülkemizin büyük bir bölümünde hissedilen ve binlerce insanımızın hayatını kaybettiği depremin üzerinden 1 yıl geçti. Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen hala birçok insan kötü şartlarda yaşamlarını sürdürmektedir. Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Adıyaman başta olmak üzere depremden etkilenen illerimizde hala hayat normale dönmemiş durumdadır. Farklı şehirlere göç etmek veya sığınmak zorunda kalan birçok kişi hala şehirlerine dönememiştir. Mecburiyetten devlet kurumlarında kalan depremzedeler 31 Ocak günü bir anda kapı önüne konulmuş ve mağdur edilmiştir. 6 Şubat depreminde yaklaşık 53 bin insanın vefat ettiği resmi kaynaklarca yazılıp çizilirken geçtiğimiz günlerde Murat Kurum’un 130 bin insanın 6 Şubat depremlerinde vefat ettiğini söylemesi akıllarda soru işaretine sebep olmuştur. Vefat eden vatandaşlarımız konusunda gerçekler mutlaka kamuoyuyla paylaşılmalıdır. TOKİ tarafından söz verilen konutlar tamamlanmamış durumdadır. Ülkemiz nüfusunun %97’si deprem fay hatları üzerinde yaşamaktadır. Tüm bu gerçekler ortadayken hala deprem konusunda yapılması gerekenler yapılmamaktadır. 

Van’da deprem öncelikli yeni bir imar planı yapılmalı
Van’da deprem kuşağında olan ve büyük depremler yaşayan bir il olduğu halde, en son 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremlerini yaşamış olmasına rağmen geçen 12 yıllık süre zarfında depreme yönelik herhangi bir çalışma yapılmamış çarpık kentleşmenin artarak devam ettiği bir şehir konumundadır. Saadet Partisi İl Başkanlığı olarak Van’ımızın deprem öncelikli olarak yeni bir imar planı yapılmasını ve bu konuda şimdiden hazırlık yapılmasını önceliğimiz olarak görüyoruz. Bizler belediye başkan adaylarımızın birinci önceliğinin depreme dayanıklı şehirler olarak belirledik ve tüm siyasi partilere de bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Vanolay - Haber Merkezi