Dondurucu soğukların hissedildiği Van’da yaşanan dram yürek burktu. Bacadan sızan kıvılcımların neden olduğu yangında evleri kullanılamaz hale gelen engelli aile sokakta kaldı. Van Olay Gazetesi aracılığıyla yetkililere seslenen aile yardım bekliyor.

Edinilen bilgiye göre, Cengiz ve Nuran Kaya çiftinin oturduğu Beyüzümü Mahallesi 11. Sokakta bulunan müstakil evde 30 Ocak Salı günü gece saatlerinde yangın çıktı. Çevredekilerin ihbarı üzerine olay yerine giden İtfaiye ekipleri yangını kısa sürede söndürdü.van evleri yanan aile (4)

Yangının çıkış sebebinin soba bacasından saçılan kıvılcımların olduğu belirlendi.

Görme engelli Cengiz Kaya ve ailesi, yangından zarar görmezken ev kullanılamaz hale geldi.van evleri yanan aile (6)

Maddi durumları bir hayli kötü olan aile, bir hayırseverin kendilerine geçici olarak verdiği kiralık evin yanmasıyla sokakta kaldıklarını dile getirdi. Topraklı ve derme çatma evde yaşam mücadelesi veren aile yangından sonra komşularında kalmaya başladı. Engelli çift, yaşlı anneleriyle ortada kaldıklarını söyleyerek yetkililerden destek istedi.van evleri yanan aile (5)

Bolu Namaz Vakitleri- 01 Mart 2024- Ezan Saatleri Bolu Namaz Vakitleri- 01 Mart 2024- Ezan Saatleri

Van Olay muhabirine konuşan anne Fatma Ürkmez, “Kalacak yerimiz yok. Ben yaşlıyım, oğlum ve gelinim de engelli. Halimiz ne olacak, devlet sahip çıksın bize. Ben yaşlı ve hastayım, ne yapacağımızı bilmiyoruz.” dedi.van evleri yanan aile (2)

Cengiz Kaya da, “Bir Allah bir de devletimiz var. Görme engelli biri olarak devlete yardım çağrısı yapıyorum. Gidecek bir yerimiz yok.” İfadelerini kullandı.van evleri yanan aile (1)

Yaşadıkları olayı anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan aile kendilerine uzatılacak bir yardım eli bekliyor.van evleri yanan aile (3)

YETKİLİLER AİLEYE ULAŞTI 

Haberimiz üzerine harekete geçen Van Valiliği ve Tuşba Kaymakamlığına bağlı ekipler aileye ulaştı. Gerekli incelemelerin ardından aileye destek verileceği belirtildi.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink