Van’da 16 haftadır devam eden hekimlerin sessiz yürüyüşünde bir kez daha tüm insanlığa çağrı yapıldı.

Van Beşyol Meydanında bir araya gelen sağlık çalışanları, basın açıklaması yaptı. 

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“İşgalci İsrail’in, Filistin’de on yıllardır devam ettiği sistematik işgal ve zulüm, 7 Ekim’den bu yana, daha da şiddetlenerek tam 148 gündür, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlarda, bütün dünyanın gözü önünde devam ediyor. 13 bini çocuk 9 bini kadın olmak üzere 30 binden fazla Gazzeli şehit oldu. 70 binden fazla kardeşimiz yaralandı. Dünyanın gündeminden düşürülmeye çalışılan katliamların dehşetini, bizim tekrar tekrar gözler önüne sermemiz ve gündemde tutmamız gerekiyor. İşgal güçlerinin hastanelere ve sağlık sistemine karşı yürüttüğü sistematik savaşta, son gelen bilgilere göre; bölgede ayakta kalan hastanelerden El-Ehli Baptist ve Uluslararası El-Hulu Hastanesinde de yakıt tükendi. Filistin Sağlık Bakanlığı yazılı açıklama yaparak, Gazze'nin kuzeyinde çalışır vaziyetteki tek Hastane olan Kemal Advan Hastanesinin de yakıtsızlık sebebiyle hizmet dışı kaldığını ve hastanedeki 7 bebeğin açlıktan hayatını kaybettiğini bildirdi.van hekim yürüyüşü (1)

7 Ekim’den bu yana; 337 sağlık personeli şehit oldu. 99 sağlık personeli tutuklandı. 150 sağlık kuruluşu hedef alındı. 30 hastane ve 53 sağlık ocağı hedef alınarak hizmet dışı bırakıldı. 122 ambulans hedef alındı. Gazze’ye giren su vanaları kapatıldı. Tarlalar bombalanıyor. Daha 2-3 gün önce Gazze’de gıda yardımı almak için bekleyenlere İsrailin düzenlediği saldırıda en az 104 kişi şehit oldu. 760 kişi yaralandı. Dünya ve bizler ağır çekimde toplu olarak çocuk katliamına tanıklık ediyoruz. Gazze’ye açılan tek kapı olan Refah Kapısı abluka altında, insani yardımlara geçit verilmiyor. Uluslararası Adalet Divanı'nın 26 Ocak'ta İsrail'e karşı hükmettiği kararları arasında Gazze'de insani yardıma erişimin sağlanması hususu yer almasına rağmen, şubat ayında Gazze'ye giren yardımın ocak ayına oranla yarı yarıya düştüğü belirtiliyor. İsrail işbirlikçisi devletlerin ve şirketlerin ise, soykırıma olan aleni desteği artarak sürüyor. Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor. van hekim yürüyüşü (2)

Van'da 12 Kilo metamfetamin ele geçirildi Van'da 12 Kilo metamfetamin ele geçirildi

Gönlü ve duası Filistin’in yanında olan vicdan sahiplerinin ise en büyük silahlarından birisi; Boykot. Hayatımızın her alanında ve mesleklerimizde ‘boykot’ çağrımızı tekrarlıyoruz. Şirketlerin açıkladığı son rakamlardan anlıyoruz ki; günlük hayatımızda gösterdiğimiz en ufak boykot çabası, hep birlikte olunca çığ olup büyüyor. Tüm meslektaşlarımıza zulme destek olan ilaç firmalarını boykota devam etmeyi hatırlatıyor, Sağlık Bakanlığı yetkililerinden de hastane eczanelerinde aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyoruz. Hekimler ve sağlık çalışanları olarak 16. haftasında toplandığımız ‘Sessiz Yürüyüş’ümüzde, tutuklansalar da öldürülseler de görevleri başından ayrılmayan Gazzeli meslektaşlarımızı tekrar selamlıyoruz! İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz! "Kanıksamayacağız!" "Normalleştirmeyeceğiz!" "Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!”

Kaynak: Vanolay - Elif Yüksek