Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden inci kefalinin mucizevi yolculuğu sürüyor. Balıkların en önemli göç güzergahı olan Bendimahi Çayı üzerinde bulunan balık bendinde her yıl olduğu gibi bu yılda 3 gün sürecek “11. Uluslararası İnci Kefali Göçü Festivali” başladı.Van Inci Kefali Festivali Başladı (13)

Van Valiliği, Erciş Kaymakamlığı, Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş ve diğer özel şirketlerin işbirliğiyle düzenlenen festivale; Van Valisi Ozan Balcı, Erciş Kaymakamı Murat Karaloğlu, VEDAŞ Erciş İşletme Müdürü Elif Arslan, kurum amirleri, oda başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı.Van Inci Kefali Festivali Başladı (10)

“İNCİ KEFALİ DÜNYANIN BİR DEĞERİ”

Festivalde bir konuşma yapan Van Valisi Ozan Balcı, organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. İnci kefalinin dünyanın bir değeri olduğunu ifade eden Vali Balcı, “Van Gölü ile inci kefali sadece Van’ın veya Erciş’in değil dünyanın bir kıymeti, değeri. Bizim bunu gelecek kuşaklara da koruyarak devam ettirmemiz, aktarmamız gerekiyor. Bunun için de bütün kurumlarımız ve vatandaşlarla birlikte canla başla çalışıyoruz. Buradaki bir numaralı gaye de Van Gölü’nü korumak, inci kefalini korumak, gelecek kuşaklara da bu değeri olduğu gibi aktarabilmektir. Esasında bu inci kefali göçü dünya harikası bir şey. Yüce Allah böyle mucizevi bir şey yaratmış. Bunun Van’a ve Erciş’e nasip olması da ayrı bir güzelliktir” dedi.Van Inci Kefali Festivali Başladı (16)

“İNCİ KEFALİ GÖÇÜNÜN ULUSAL VE ULUSLARARASI DÜZEYDE TANITILMASINI HEDEFLİYORUZ”

Erciş Kaymakamı Murat Karaloğlu, “Bu yıl 11’incisini düzenlediğimiz Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali ile inci kefali göçünün ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılmasını hedefliyoruz. Dünyada sadece Van Gölü’nde yaşayan inci kefalini koruyarak, tanıtarak bölgemizi önemli bir turizm destinasyonu merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bugüne kadar inci kefalinin korunması ve popülasyonun artırılması için başta Valiliğimiz olmak üzere almış olduğumuz tedbirler doğrultusunda güvenlik güçlerimiz ve diğer paydaş kurumlarımızla birlikte 7-24 sahada çalışıyoruz." diye konuştu.Van Inci Kefali Festivali Başladı (15)

Döviz kurları haftaya nasıl başladı? Döviz kurlarında son durum... 15 Temmuz 2024 Döviz kurları haftaya nasıl başladı? Döviz kurlarında son durum... 15 Temmuz 2024

“800 BİN YILDIR VAN GÖLÜ’NDE…”

Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, inci kefali balığının 800 bin yıldır Van Gölü’nden akarsulara göç ettiğini belirterek, “gerçek Ercişli gerçek Vanlı biri varsa o da inci kefalleridir. Koruma çalışmalarında emeği geçen jandarma teşkilatımıza sonsuz teşekkürler. Çünkü hemen yanımızda binlerce balığın zıpladığını görüyoruz fakat 2000 yılında kaçak avcılık yüzünden dereye giren tek bir balık kalmamıştı. Koruma çalışmalarını başlatan, bilimsel çalışmaları hazırlayan Prof. Dr. Mustafa Sarı ve korumadaki ana kurum jandarma teşkilatına teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.Van Inci Kefali Festivali Başladı (14)

Konuşmaların ardından inci kefali göçü izlendi.Van Inci Kefali Festivali Başladı (17)Van Inci Kefali Festivali Başladı (12)Van Inci Kefali Festivali Başladı (11)Van Inci Kefali Festivali Başladı (9)Van Inci Kefali Festivali Başladı (7)Van Inci Kefali Festivali Başladı (8)Van Inci Kefali Festivali Başladı (6)Van Inci Kefali Festivali Başladı (5)Van Inci Kefali Festivali Başladı (4)Van Inci Kefali Festivali Başladı (2)Van Inci Kefali Festivali Başladı (1)

Kaynak: Vanolay - Suat Tink