Van’da 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yönetime gelen DEM’li belediye başkanları 700’e yakın işçinin iş akdine son verdi. Van Büyükşehir ve İpekyolu Belediyesi’nden yüksek maaş giderleri sebebiyle işten çıkarılan işçiler yürüyüş yaparak basın açıklaması yaptı.

İpekyolu Belediyesi'nin gelir-gider tablosu açıklandı: Fark - 262.657.023,80 TL İpekyolu Belediyesi'nin gelir-gider tablosu açıklandı: Fark - 262.657.023,80 TL

Hak-İş - Hizmet-İş Sendikası Genel Başkan Vekili Halil Özdemir’in katılımıyla sendika binasından başlayan protesto yürüyüşü, İpekyolu Belediye binası önüne kadar devam etti.

Burada grup adına basın açıklaması yapan Halil Özdemir, “Türkiye, 31 Mart Yerel Seçimlerini geride bıraktı, fakat bazı belediyelerde hala seçimden icraata geçilemedi. Halkın yüksek beklentisi, hayal kırıklığına dönüştü.” dedi.

"700’E YAKIN İŞÇİ ÇIKARILDI”

İki belediye ve iştiraklerinden 700’e yakın işçinin iş akdine son verildiğini anımsatan Özdemir, “Hizmetin konuşulması gereken bir zamanda, bazı CHP’li ve DEM’li belediyelerin işçilere yaptığı baskılar, tehditler ve kıyımlar konuşuluyor. Bunlardan biri de Van Büyükşehir ile İpekyolu belediyeleridir. Her iki belediyede de 31 Mart seçimlerinde yönetime gelen belediye başkanları, maalesef Van halkını hayal kırıklığına uğratmıştır. Van Büyükşehir ve İpekyolu belediyelerinde 1 Nisan’dan beri emekçiler sendikal baskıya uğruyor, iş akitleri haksız ve hukuksuz bir şekilde feshediliyor. Van Büyükşehir belediyesi BELVAN A.Ş’de 225, VASKİ Genel Müdürlüğüne bağlı iştirak şirketi VANSU’da 170,  İpekyolu Belediyesi’nde 280, toplam 700’e yakın arkadaşımız haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkarılmıştır. Büyükşehir Belediyesi ile İpekyolu Belediyesi eş başkanları, Van halkına hizmet etme noktasında mücadele etmesi gerekirken, işçilerle mücadele yolunu seçtiler. Oysa emek deyince, emekçi deyince, ekmek deyince, hak, hukuk, adalet deyince, barış, özgürlük, kardeşlik deyince, en çok bunların sesi çıkıyordu. Mazbatayı alınca 700’e yakın emekçiyi işinden, aşından, özgürlüğünden ettiler. Şimdi demezler mi size, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.” dedi.Van Işçi Protestosu (3)

“DEMEK Kİ HER ŞEY, SEÇİMİ KAZANANA KADARMIŞ”

Emekçi hakları ve özgürlük söylemlerinin arkasında durulması gerektiğine dikkati çeken Özdemir, “Nerede emekçi söyleminiz? Nerede kaldı adaletiniz? Nerede kaldı özgürlük ve kardeşlik? Demek ki her şey, seçimi kazanana kadarmış. Lütfen, söylemlerinizin arkasında durun! Emekten yanı mısın, emek düşmanı mısınız? Barışçıl mısınız savaşçı mısınız? Kardeşlikten kastınız nedir, söyleyin de anlayalım. Oy isterken işçiyi kardeş bil, kazanınca ötekileştir. Böyle politika olmaz. Ama her atı alan Üsküdar’ı geçemez. Bu adaletsizliğe, bu kıyıma, bu hak gaspına sessiz kalmayacağız. Biz, iş akitleri feshedilen tüm arkadaşlarımızın işlerine iade edilmesini istiyoruz. Adaletsizlik, hukuksuzluk tamamen son bulsun istiyoruz. Bizim kavgamız, emek ve ekmek kavgasıdır. Bugün bunun için yürüdük. Başlattığımız eylemin bugün 10. günündeyiz. Eylemimiz 100 gün de sürse, bin gün de sürse; 1 yıl yahut 5 yıl da sürse, işten atılan arkadaşlarımız işe döndürülmediği müddetçe buradayız. Usanmayacağız, yılmayacağız, asla vazgeçmeyeceğiz. Belediye başkanları gelip geçicidir. Belediyelerin asıl sahibi işçilerdir, emekçilerdir. Her kim olursa olsun, kimsenin kimseyi ekmek teknesinden uzaklaştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Emeğinden başka sermayesi olmayan, Van’a gece-gündüz, kar-kış, bayram, tatil demeden fedakârca hizmet eden işçileri, hiçbir gerekçe göstermeden işten çıkarmak, ne demek? 700 işçi, ailesiyle birlikte 3 bine yakın insanı açlığa mahkûm ettiler. Bu, iyi niyetle açıklanabilecek bir durum değildir. İşçi-memur tüm belediye çalışanları tedirgin, Van halkı şaşkınlık içindedir.” ifadelerini kullandı.Van Işçi Protestosu (4)

“İNSANLARI İŞTEN ATARAK, EKMEĞİYLE OYNAYARAK TASARRUF EDİLMEZ”

İşten çıkarılmaya bahane gösterilen bütçenin yersiz olduğuna vurgu yapan Başkanvekili Özdemir, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Belediye bütçesini gerekçe göstererek, işçilere zulmetmek akıl karı değil. Burada daha önce de belediye başkanları vardı. Hem hizmet üretiliyor hem de ücretler tıkır tıkır ödeniyordu. İnsanları işten atarak, ekmeğiyle oynayarak tasarruf edilmez. Kaldı ki amaç da bu değildir. Bütçe gerekçesi, minareye kılıf hazırlamaktır. Herkes biliyor ki; asıl amaç, mevcut işçi arkadaşların iş akitleri feshedilerek yeni işe alımlar için zemin hazırlanmaktadır. Başka bir deyişle; yandaşları işe almak için yer açılmaktadır. Üyelerimizi korumak için tüm hukuki işlemleri başlatmış bulunuyoruz. Büyükşehir Belediyesi ile İpekyolu Belediyesi eş başkanlarını, yol yakınken yanlıştan dönmeye davet ediyoruz. İşten çıkarılan arkadaşlarımızı işe geri alarak adaleti ve iş barışını yeniden tesis etmeye davet ediyoruz. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Abdullah Zeydan ve Neslihan Şedal ile İpekyolu Belediyesi Eş Başkanları Canan Uzunay ve Cevdet Altındağ’a sesleniyoruz. HAK-İŞ/HİZMET-İŞ Sendikası olarak diyalogdan yanayız. İşten atılan arkadaşlarımızın haklarını teslim eden bir müzakereye açığız.”  Van Işçi Protestosu (5) 

Kaynak: Vanolay - Kasım Keklik