Kadim Geleneksel Sanatlar Derneği bünyesinde uygulamalı epoksi eğitimi verildi. Eğitime, Van ve ilçeleri başta olmak üzere çevre illerden de birçok kadın katıldı. Epoksiye ilgi duyan kadınlar daha kaliteli bir iş çıkarmak için uygulamalı eğitim aldı.

10 yıldır el sanatları alanında usta öğretici olarak görev yaptığını ifade eden eğitmen Berrak Kederli, “Çağımızın popüler sanatlarından biri olan epoksi eğitimi veriyoruz. Bir epoksi furyasıdır ortalıkta dolaşıyor. Biz de daha kaliteli nasıl işler çıkarabiliriz, bunu arkadaşlarımıza aktarmaya çalışıyoruz. Epoksiyi düzenli bir halde doğru kullanımlar, doğru oranlar ve doğru işlevlerle eğitimci arkadaşlarımıza aktarıyoruz. Şuan ilçelerden gelen yaklaşık 20 kişiye eğitim verdik. Daha önce de çevre illerden gelen birçok arkadaşımıza bu eğitimi vermiştik. Özel dersler şeklinde, sanatsal alanlarda programlar gerçekleştirerek uygulamalı eğitim veriyoruz. Epoksi çok iyi satışı yapılan, çok fazla tercih edilen bir uygulama. Burada verdiğimiz eğitimlerle eğitmenlerimiz öğrencilerine daha iyi bir şekilde bu sanatı öğretebiliyor. Birçok dezavantajlı kadın, epoksi sanatını öğrenerek ürettiği ürünleri satıp maddi gelir elde ediyor. Hem eğlenip hem de ev ekonomisine katkı sunmuş oluyorlar” dedi.

EPOKSİ NEDİR?

Epoksi sanatına ilişkin bilgi veren Kederli, “Epoksi, iki kimyasal maddenin birleşimiyle elde edilen bir çalışmadır. 24 saat sonra kürleşerek dekoratif tabloların meydana gelmesini sağlıyor. Doğada topladığımız tüm materyallerle, çiçeklerle, istiridyeler, midyeler ve taşlarla dekoratif tablolar, masalar başta olmak üzere dekorasyona ait bütün ürünlerin üzerinde görsel olarak tamamlamak adına epoksiyi kullanabiliyoruz. Daha çok takılarda kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Geçmişten Geleceğe Eski Van” belgeseli yayınlandı Geçmişten Geleceğe Eski Van” belgeseli yayınlandı

Usta öğretici kadınlar ise eğitimde öğrendikleri epoksi sanatını kendi kursiyerlerine aktaracaklarını söylediler.

Kaynak: Vanolay - Suat Tink